Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 1. 11. 2007 ČT 24
 Do sporu mezi Turky a kurdskými povstalci se vložily i Spojené státy
David Miřejovský, ČT24 (na původní adrese je i video s reportáží)

01.11.2007 – 20:03

Ankara – Způsob, jak zatlačit na kurdské povstalce, hledají Spojené státy, Irák i Turecko. To se chystá na válku, zatímco Američané mu dodávají satelitní fotky s pohybem ozbrojenců a do oblasti už přijela i americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová.

Stotisícová turecká armáda uzavřela hranice země s Irákem. Vojáci teď hledají nastražené nálože, které by zbrzdily jejich ofenzívu. Kurdští bojovníci přesto za poslední měsíc zabili na turecké straně hranic 44 lidí.

„Podnikli jsme ekonomická opatření proti teroristům a těm, kteří je podporují. Samotná irácká vláda ale proti těmto lidem nic nepodniká,“ uvedl Ali Babacan, turecký ministr zahraničí. Ankara tak nejspíš své vojáky na sever sousední země pošle. V iráckých horách blízko turecké hranice má totiž základny 3000 bojovníků separatistické Strany kurdských pracujících.

Murat Karayılan, vojenský vůdce kurdských separatistů, má ovšem jiné stanovisko: „Turci chtějí zničit každého, kdo se snaží bojovat za svobodu. Neuznávají náš národ. Jsou to ničitelé. My chceme žít v míru, ale oni neznají jiné řešení problému než boj.“ Vůdce bojovníků v exkluzivním rozhovoru odmítá, že by jeho armáda byla spolkem teroristů. Podle něj za všechny ozbrojené konflikty mezi Kurdy a Turky od začátku bojů v roce 1984 může Ankara. Krev 37 000 obětí konfliktu mají prý na rukou jen turečtí politici.

„Chceme nezávislý Kurdistán, jsme osvobozenecká armáda. Přesto si myslíme, že v 21. století se nemá nic řešit silou. Nenecháme si ale podřezat krky. Nebudeme přihlížet, jak nás Turci vyhlazují mezinárodně zakázanými zbraněmi a masakrují naše civilisty,“ dodává Karayılan.

Stejně jako Kurdové obviňují Turky z genocidy, tak samotní Turci zase v Kurdech vidí krvelačné teroristy, kteří chtějí ovládnout část jejich země. V Turecku se válečnické nálady snaží mírnit americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová. Ankara od ní chce ale jediné – aby dala jejich vojenské akci zelenou.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku