Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 5. 11. 2007 ČTK
 Bush označil PKK za teroristickou organizaci a nepřítele USA
05.11.2007 – 21:51

Washington – Za nepřítele Spojených států označil americký prezident George Bush Stranu kurdských pracujících (PKK). V rozhovoru s tureckým premiérem Recebem Tayyibem Erdoğanem ve Washingtonu nabídl Ankaře pomoc v boji proti kurdským separatistům, v zájmu zastavení jejich útoků ze základen v severním Iráku.

„PKK je teroristická organizace. Je to nepřítel Turecka, nepřítel svobodného Iráku a nepřítel Spojených států,“ citovala agentura Reuters Bushovo prohlášení při schůzce s Erdoğanem v Oválné pracovně.

Bush také řekl, že vysocí armádní představitelé USA a Turecka by měli udržovat pravidelnější kontakty s cílem pronásledování kurdských povstalců.

„Jasně jsem premiérovi (Erdoğanovi) řekl, že chceme úzce spolupracovat při řešení tohoto problému,“ řekl Bush novinářům.

Turecký parlament 17. října povolil vládě v případě nezbytnosti zahájit vojenskou operaci proti základnám PKK na severu Iráku. Turecko soustředilo na hranicích s Irákem početné jednotky a Erdoğan zvažuje rozsáhlou přeshraniční ofenzivu proti povstalcům PKK v severním Iráku, kteří za minulý měsíc zabili při výpadech na tureckém území přes 40 tureckých vojáků.

V důsledku toho sílí tlak na Erdoğana, aby udeřil proti bojovníkům PKK. Erdoğan před setkáním s Bushem nicméně zdůraznil, že Turecko nikdy nepřerušilo diplomatické jednání s Bagdádem ve věci kurdských separatistů. Varoval ale, že tureckému lidu dochází trpělivost.

Irák se v sobotu na mezinárodní ministerské konferenci v Istanbulu zavázal k neodkladným opatřením proti PKK, včetně zavírání kanceláří této turecké separatistické formace na iráckém území. Mluvčí irácké vlády Alí ad-Dabbágh nevyloučil, že by Irák mohl proti PKK zasáhnout i vojensky. Uvedl, že Bagdád je připraven zadržet a soudit vůdce PKK.

Prezident iráckého Kurdistánu Masúd Bárzání nicméně nedávno řekl, že do Turecka nevydá jediného Kurda.

Před Bílým domem demonstrovalo dnes asi 300 až 400 Kurdů. Muži, ženy a děti v tradičním oděvu mávali vlajkami Kurdistánu a volali Zastavte tureckou invazi!

„Chceme vyslat prezidentu Bushovi jasné poselství, aby nedal zelenou k turecké invazi do iráckého Kurdistánu,“ řekl agentuře AFP mluvčí Kurdské komunitní rady státu Tennessee Isa Chalky [Ísá Čalkí]. Přijeli i zástupci Kurdů z Pensylvánie, Michiganu a zejména z New Yorku.

Na druhé straně ulice se shromáždila asi desítka Turků s tureckými vlajkami. „Zastavte terorismus PKK,“ volali. Rodící se potyčku mezi oběma tábory v zárodku zablokovaly pořádkové síly kurdské demonstrace a několik přítomných policistů.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku