Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 13. 11. 2007 ČTK
 Turecká letadla údajně zaútočila na kurdské povstalce v Iráku
13.11.2007 – 11:45

Ankara 13. listopadu (ČTK) – Letadla turecké armády údajně zaútočila na výcvikový tábor povstalců ze Strany kurdských pracujících (PKK) v oblasti severního Iráku. S odvoláním na neupřesněné představitele kurdské menšiny v Iráku o tom informovala agentura Doğan.

Turecká oficiální místa zatím tuto informaci nepotvrdila. Útok byl proveden den poté, co turecký premiér Recep Tayyip Erdoğan v pondělí členům své Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) oznámil, že se termín přeshraniční vojenské operace přiblížil.

O tvrdém vojenském zásahu proti PKK, jejíž bojovníci se ukrývají v horském pásmu na irácko-tureckých hranicích, odkud podnikají útoky proti cílům v Turecku, rozhodl turecký parlament 17. října. Ankara je rozhodnuta zasáhnout vojensky proti PKK navzdory nesouhlasu USA a Evropské unie, které s obávají další destabilizace situace v regionu i v Iráku. Irácký Kurdistán byl dosud nejklidnější oblastí Iráku, což by vojenská intervence Turecka mohla změnit.

Zakázaná PKK usiluje o osamostatnění východních oblastí Turecka, ve kterých Kurdové tvoří většinu obyvatel. Podle Ankary při tom PKK pomáhají někteří Kurdové z autonomního iráckého Kurdistánu, jehož představitelé mají silné zastoupení v iráckém parlamentu.

Na turecko-irácké hranici je nyní soustředěno na 100 000 tureckých vojáků. PKK má v horách na severu Iráku údajně přes 3000 bojovníků.

Ozbrojená kampaň, kterou vedou bojovníci PKK proti Ankaře už od roku 1984, si vyžádala na obou stranách přes 37 000 lidských životů.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku