Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 23. 11. 2007 Petr Kubálek
 Ostatky kurdského skladatele převezeny z ČR do Kurdistánu – aktualizace
Kurdský hudební skladatel Kádir Dílán (Qadir Dîlan; 1928-1999), původně pochovaný na Olšanských hřbitovech v Praze, bude pohřben v rodné zemi: jeho tělo bylo exhumováno a letecky převezeno do autonomního Regionu Kurdistán v Iráku. V pondělí 19.listopadu o tom informoval Mariwan Majid (Maríwán Madžíd), kurdský lékař, který před osmi lety zajištoval Dílánův pohřeb v České republice.

Dílán dlouho žil v Praze, kde mj. pracoval v někdejší arabské redakci Československého rozhlasu. Mezi Kurdy byl uznávaným skladatelem a hudebníkem. K popularizaci kurdské kultury přispěl v roce 1989 v časopisu Nový Orient jako spolupřekladatel výběru z kurdské poezie.

Odkaz na foto: Na snímku z roku 1990 je Dílán (vlevo) zachycen v Praze s kurdským vědcem Chalílem Džindí Rašó (Khalil Jindy Rashow), který je předním světovým znalcem jezídského náboženství.

Aktualizace: Kurdský informační portál Avesta ve středu 21.listopadu uvedl, že Dílán ve své závěti projevil přání být pohřben ve svém rodném městě Slémání (as-Sulajmáníja) v iráckém Kurdistánu. Kurdský zdroj dále připomněl, že Kádir Dílán v roce 1962 odjel studovat hudbu do pozdější České republiky, kde také 18.března 1999 zemřel. Zpráva na serveru Avesta přináší i dvě fotografie: horní zachycuje Dílánův první pohřeb na Olšanských hřbitovech v Praze; na dolním snímku, převzatém z kurdského deníku Avró (Evro), je Kádir Dílán druhý zprava.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku