Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 1. 12. 2007 Petr Kubálek
 Rusko otevřelo konzulát v iráckém Kurdistánu
Ve městě Haulér (Arbíl), metropoli autonomního Regionu Kurdistán v Iráku, je od středy 28.listopadu generální konzulát Ruské federace. Na svých internetových stránkách to potvrdilo ruské ministerstvo zahraničí.

Ruský velvyslanec v Iráku Vladimir Čamov v projevu na slavnostním otevření úřadu prohlásil, že v zemi brzy přibyde další ruský konzulát, a to v jihoirácké Basře. Zprávu z ceremoniálu v Hauléru přineslo v den jeho konání Rádio Svobodný Irák.

Faláh Mustafá, který je vedoucím zahraničního výboru v parlamentu autonomního Kurdistánu, v rozhovoru pro Rádio Svobodný Irák řekl, že v Hauléru začne v nejbližší době úřadovat honorární konzul Nizozemí a rovněž bude zřízena kancelář francouzského velvyslanectví. Rusko je však pravděpodobně první zemí, která do iráckého samosprávného Kurdistánu přišla s plnohodnotným konzulárním zastoupením.

Proč „pravděpodobně“? Obezřetnost je namístě kvůli tomu, že média i oficiální představitelé v kurdské autonomii opakovaně označovali jako konzuláty i místní styčné kanceláře, které v Regionu Kurdistán zastupují převážně obchodní zájmy svých zemí, nicméně status konzulátů nemají. Právě takovou kanceláří v Hauléru disponuje mimo jiné Írán, ale také Česká republika.

Rusko začalo o možném otevření konzulátu v iráckém Kurdistánu jednat loni v dubnu.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku