Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 1. 12. 2007 ČTK
 Turecká armáda v Iráku zaútočila proti kurdským rebelům – aktualizace
01.12.2007 – 15:39
Ankara – Turecká armáda na severu Iráku zaútočila proti 50 až 60 kurdským rebelům ze Strany kurdských pracujících (PKK). Podle oznámení armádního velení jsou na straně rebelů vážné ztráty.

K přeshraniční operaci dala tento týden [původní zpráva ČTK uvádí „minulý týden“ – pozn. red. www.kurdove.ecn.cz] vojákům zelenou turecká vláda. Učinila tak v reakci na několik nedávných krvavých útoků PKK proti tureckým vojákům, které v zemi vyvolaly vlnu pobouření. Operaci v Iráku již v říjnu schválil turecký parlament.

Do dnešních bojů, které se podle agentury AFP odehrály přímo na turecko-irácké hranici v místech, kde Irák sousedí s tureckou provincií Hakkari, se zapojilo turecké vojenské letectvo a dělostřelectvo. Agentura AP informovala, že podle armády prý kurdští povstalci prováděli v oblasti špionáž.

Turecká armáda dnes zároveň informovala, že v případě nutnosti podnikne další zásahy. V hornaté oblasti na severu Iráku je podle odhadů Ankary nejméně 3000 povstalců. Turecká armáda tam v posledních týdnech soustředila na 100 000 vojáků podporovaných tanky, dělostřelectvem a vojenským letectvem.

Před rozsáhlou přeshraniční operací varovaly Turky již dříve Spojené státy, které se obávají narušení stability regionu.

= = =

Aktualizace (redakce www.kurdove.ecn.cz): Podle místních médií dnes představitelé iráckého autonomního Regionu Kurdistán popřeli, že by předchozího dne došlo k průniku tureckých jednotek na irácké území. Kancléř prezidenta Regionu Fuád Hisén a mluvčí gard Regionu (známých jako pešmerga, správně péšmarga) Džabbár Jáwar oznámili, že turecká vojska pouze z vlastního území ostřelovala pohraniční teritorium Iráku.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku