Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 2. 12. 2007 Petr Kubálek
 Kurdský týdeník: Topolánek zprostředkoval setkání mezi Erdoğanem a Bárzáním – aktualizace
Lídr iráckých Kurdů Masúd Bárzání se má poprvé setkat k přímým rozhovorům s tureckým premiérem Erdoğanem. Prostředníkem v přípravě jejich schůzky údajně byl český premiér Mirek Topolánek. Tuto zprávu včera na své titulní straně zveřejnil kurdský týdeník Hawál (v kurdské latince Hewal), který vychází v iráckém mnohonárodnostním městě Karkúk (též Kirkúk). Informaci však nepotvrdil žádný jiný zdroj.

Český překlad původní zprávy je k dispozici na těchto stránkách.

Předseda turecké vlády Recep Tayyip Erdoğan byl v polovině listopadu na oficiální návštěvě České republiky.

Masúd Bárzání, který zastává funkci prezidenta autonomního Regionu Kurdistán v Iráku, již v minulosti vyzval Turecko k rozhovorům o krizi kolem Strany pracujících Kurdistánu (PKK), jejíž ozbrojenci pronikají z iráckého hraničního pásma na území Turecka. Ankara však představitele kurdské samosprávy v Iráku neuznává jako partnery pro mezinárodní jednání.

Aktuálně je Bárzání více než týden na neznámém místě, což přiživilo různé spekulace. Izraelský server DEBKA dokonce ve svém e-mailovém bulletinu z 25.listopadu přinesl „neověřenou“ zprávu, že Masúd Bárzání se stal terčem pokusu o atentát a nyní se podrobuje léčení v Izraeli.

Šuán Dáwúdí (Şiwan Dawûdî), který je šéfredaktorem kurdského týdeníku Hawál (Hewal), má však jiné informace. V telefonickém rozhovoru dnes řekl: „Prezident [Irácké] republiky Džalál Tálabání má příští týden navštívit Ankaru. Zároveň se připravuje oficiální setkání mezi Bárzáním a Erdoğanem. Jeden z mých důvěryhodných kurdských zdrojů mi potvrdil, že tato iniciativa vyšla od českého premiéra. Turci však požadovali, aby ještě předtím proběhlo tajné setkání [mezi Bárzáním a Erdoğanem]. To se už, podle mých informací, uskutečnilo.“

Dáwúdí prý z Bárzáního prezidentské kanceláře obdržel vyjádření, že Bárzání je nyní „na zahraniční cestě za zvláštním účelem, k němuž se nelze blíže vyjadřovat. [Pracovníci kanceláře] nicméně sdělili, že prezident je naprosto zdráv a že jsou s ním denně ve spojení.“

Aktualizace (7.12.): Podle vyjádření premiéra Topolánka, zprostředkovaného tiskovou mluvčí Úřadu vlády ČR, informace kurdského listu Hawál není pravdivá. Se svým tureckým protějškem Erdoğanem prý Topolánek pouze v teoretické rovině hovořil o možnosti dialogu s prezidentem Bárzáním.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku