Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 15. 12. 2007 Petr Kubálek
 Německo propustilo vrahy kurdských politiků
Kázem Dárábí z Íránu a Abbás Rihajjil z Libanonu, uvěznění v Německu za vraždu čtyř kurdských exilových politiků, byli propuštěni z vězení a deportováni do svých zemí. Dárábího při příletu do Tehránu přijal vysoký úředník íránského ministerstva zahraničí. Zprávy o tom přinesla německá tisková agentura DPA, Rádio Svobodná Evropa a íránská média.

Dárábí a Rihajjil byli v roce 1997 odsouzeni k doživotnímu vězení za to, že naplánovali zastřelení vedoucích členů Demokratické strany íránského Kurdistánu. Dva další libanonští spolupachatelé byli předáni do Libanonu už v roce 1999. Německý soud identifikoval Dárábího jako íránského agenta, vydal také zatykač na tehdejšího íránského ministra zpravodajských služeb Alího Falláhijána a dospěl k závěru, že za vraždami stojí nejvyšší vedení islámského režimu v Tehránu. Po procesu byly dočasně přerušeny diplomatické styky mezi Íránem a zeměmi Evropské unie.

Případ neblaze proslavil řeckou restauraci Mykonos, kde byla vražda 21.září 1992 spáchána. Írán v dubnu 2004 protestoval proti umístění pamětní desky, která dnes na místě připomíná čtyři tehdy zastřelené kurdské politiky. Mezi oběťmi byl i generální tajemník Demokratické strany íránského Kurdistánu Sádik Šarafkandí (v perštině Sádek Šarafkandí), jehož předchůdce ve funkci Rahmán Kásimlú (mezinárodně uváděný jako Abdul Rahman Ghassemlou) byl 13.července 1989 rovněž zastřelen íránskými státními zaměstnanci.

Agentura DPA upřesnila, že Libanonec Rihajjil byl z německé věznice propuštěn a deportován 6.prosince a Íránec Dárábí ho následoval 10.prosince. Nejmenovaný západní diplomat v Bejrútu agentuře DPA řekl, že propuštění obou mužů je součástí Německem zprostředkované rozsáhlejší dohody o výměně zajatců mezi Izraelem a libanonským hnutím Hizballáh, které je podporováno Íránem.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku