Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 27. 1. 2008 Petr Kubálek
 Delegace iráckých Turkmenů přijata v Ankaře na nejvyšších místech
Iráčtí politici z řad turkmenské menšiny navštívili v uplynulém týdnu Ankaru. Skupinu vedl Alí Mahdí Sádik (v tureckém přepisu Ali Mehdi Sadık), zastupitel v Radě provincie Karkúk (též Kirkúk) a místopředseda Strany Türkmeneli („Turkmenská země“). Delegaci iráckých Turkmenů přijali turecký prezident Abdullah Gül a ministr zahraničí Ali Babacan.

O přijetí irácké delegace v Ankaře informovalo 22.ledna Rádio Svobodný Irák a 26.ledna kurdský týdeník Hawál (v kurdské latince Hewal).

K setkání s tureckými představiteli na vysoké úrovni zatím marně vyzývá přední kurdský politik v Iráku Masúd Bárzání. Toho loni turecký premiér Recep Tayyip Erdoğan označil za pouhého „kmenového náčelníka“, s nímž nemá smysl jednat.

V rozhovoru pro Rádio Svobodný Irák Sádik uvedl, že delegace lokálních turkmenských politiků z Iráku navštívila Ankaru na pozvání tureckého ministerstva zahraničí, a upřesnil, že její členové jsou proti konání referenda o eventuálním připojení mnohonárodnostní provincie Karkúk k autonomnímu Regionu Kurdistán. Jako řešení pro Karkúk vidí přeměnu celé provincie v samostatný autonomní region. To však neumožňuje současná irácká ústava, která naopak počítala s uskutečněním referenda v provincii Karkúk a dalších sporných územích do konce roku 2007. V současné době se připravuje odložený plebiscit pod záštitou OSN. Řada arabských a turkmenských politiků v Iráku ale protestuje s tím, že ústavně vymezená doba pro referendum již uplynula.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku