Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 5. 2. 2008 Petr Kubálek
 Bagdád trestá naftaře za spolupráci s Kurdy
Irák zastavil prodej ropy rakouské společnosti ÖMV za to, že má uzavřeny separátní smlouvy o sdílení produkce (production sharing) ropy s autonomní vládou iráckého Regionu Kurdistán. Irácké ministerstvo ropy považuje takové kontrakty, podepsané bez vědomí centrální vlády v Bagdádu, za protiústavní. To Kurdové odmítají.

O rozhodnutí bagdádského ministerstva informovaly světové agentury a připomněly, že Irák již letos v lednu oznámil zastavení obchodu s jihokorejskou SK Energy ze stejného důvodu. Zpráva agentury AP ze soboty 2.února s odvoláním na zdroj z ministerstva ropy v Bagdádu uvádí, že bojkot hrozí dalším čtyřem společnostem: Crescent Petroleum ze Spojených arabských emirátů, indické Reliance Industries a kanadským Western Oil Sands a Heritage Oil.

Počátky samostatné ropné politiky iráckých Kurdů spadají do listopadu 2005, kdy norská společnost DNO zahájila zkušební vrty na severu iráckého autonomního Regionu Kurdistán. Od té doby samospráva Regionu poskytla smlouvy dalším zahraničním těžařům.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku