Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějiny



Z P R A V O D A J S T V Í

 28. 10. 2004 Petr Kubálek
 Kurdové žijí v zemích s nejmenší svobodou médií
Státy, ve kterých dnes žijí Kurdové, patří mezi země s nejvíce omezenou svobodu projevu a médií na světě. Vyplývá to z přehledu, který předevčírem zveřejnila evropská organizace Reportéři bez hranic.

Základem přehledu je žebříček, který seřadil všechny země světa podle toho, jak příznivé podmínky k práci v nich mají novináři a média. Turecko, ve kterém žije nejvíce Kurdů (viz statistiku na těchto stránkách), obsadilo 113.místo (shodně se středoafrickou Rwandou). Ze států, mezi které je rozdělen Kurdistán, následuje Irák (148.místo), Sýrie (155.místo) a Írán (158.místo). K nim lze přiřadit státy, na jejichž území vznikaly větší komunity Kurdů v 16.-19.století: Arménii (83.místo), Ázerbájdžán (136.místo) a Turkmenistán (164.místo).

Poprvé zveřejnila organizace Reportéři bez hranic přehled svobody médií v roce 2002. Tehdy bylo ze zařazených 139 zemí Turecko na 99.pozici; Írán tehdy skončil, Sýrie 126. a Iráku náležela 130.příčka. Ázerbájdžán byl před dvěma lety 101., Turkmenistán 136. a Arménie nebyla zařazena.

Největší svoboda médií byla v rámci Blízkého východu zjištěna v Izraeli (mimo území okupovaná od tzv. šestidenní války, 36.místo) a Libanonu (87.místo). Vůbec nejsvobodněji mohou novináři pracovat na severu Evropy (Finsko, Dánsko, Norsko, Island), v některých zemích západní Evropy (Nizozemí, Irsko), ve Švýcarsku a na Novém Zélandu. K těmto zemím, které shodně obsadily 1.místo v žebříček organizace Reportéři bez hranic, se řadí ještě Slovensko. České republice patří 19.místo, o které se dělí s Francií. Na úplném dně žurnalistické svobody skončily Kuba (166.místo) a Severní Korea (167.místo).

Irák: největší riziko
Zpráva, která řadí Irák na 148.místo ve svobodě mediálního sektoru, zcela odděleně hodnotila chování institucí USA k novinářům v Iráku (108.místo). Organizace Reportéři bez hranic eviduje od března 2003, kdy došlo k invazi tří západních armád do Iráku, celkem 44 mrtvých žurnalistů. Irák tak zůstává nejrizikovějším místem na světě pro práci novinářů. Jak upozorňují Reportéři bez hranic, mezi oběti patři také 6 mediálních zaměstnanců, které usmrtila americká armáda, aniž by příslušné incidenty řádně vyšetřila. Zpráva dále říká, že „orgány nové irácké vlády zatím nevytvořily rámec, které by zaručoval svobodu médií, a projevily autoritativní způsob jednání vůči celoarabským satelitním televizím, jejichž zpravodajství považují za nakloněné teroristům“.

Írán: věznění novinářů, blokování internetu
Islámské republice v Íránu náleží blízkovýchodní primát v počtu momentálně uvězněných novinářů. V současné době je v íránských káznicích zavřeno 14 žurnalistů (celosvětově nejvíce novinářů vězní Čína – 27; následuje ji Kuba s 26). K Íránu Reportéři bez hranic dodávají, že tamní „konzervativci v roce 2004 začali systematicky blokovat internetové stránky, které vznikly po definitivním zákazu většiny reformních novin v zemi“.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku