Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 2. 5. 2008 Petr Kubálek
 Posun ve vztazích Turecka a iráckých Kurdů: první oficiální rozhovory
Vyslanci turecké vlády poprvé vedli přímá jednání s autonomní vládou iráckého Regionu Kurdistán. Její premiér Néčírván Bárzání se včera sešel v Bagdádu se třemi tureckými diplomaty, mezi nimiž byl hlavní poradce tureckého premiéra pro zahraniční politiku Ahmet Davutoğlu. K setkání došlo za zprostředkování iráckého prezidenta Džalála Tálabáního, který je zároveň nejvýše postaveným kurdským politikem světa.

O schůzce informovala mj. agentura Reuters, kurdská tisková agentura Pajámnér a turecké deníky The New Anatolian a Turkish Daily News.

„Je to poprvé, co se uskutečnilo setkání mezi vládami Turecka a (iráckého) Kurdistánu,“ potvrdil agentuře Reuters vrchní představitel autonomní Vlády Regionu Kurdistán pro zahraniční politiku Faláh Mistafá.

Turecká vláda dosud odmítala přímá jednání s představiteli kurdské samosprávy v Iráku, přestože k nim opakovaně vyzýval její prezident Masúd Bárzání a přestože vysocí turečtí představitelé vedou taková jednání se zástupci turkmenské menšiny v Iráku, která je etnicky a jazykově příbuzná Turkům.

Rozhovory se dle oficiálního prohlášení Vlády Regionu Kurdistán týkaly „širokého spektra politických, bezpečnostních a ekonomických témat“. Na otázku, zda se jednalo také o gerilách Strany pracujících Kurdistánu (PKK), kvůli nimž Turecko několikrát podniklo vojenské operace na území Iráku, Faláh Mistafá pro agenturu Reuters uvedl: „Diskutovali jsme o tom, ale jen v obecné rovině, ne v jednotlivostech. Dohodli jsme se, že najdeme mírové řešení.“


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku