Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 29. 11. 2004 Petr Kubálek
 Iráčtí Kurdové připraveni k volbám v termínu
Obě hlavní politické strany iráckých Kurdů, Demokratická strana Kurdistánu a Vlastenecký svaz Kurdistánu, jsou připraveny ke konání všeobecných voleb v lednu 2005. Mělo to v sobotu 27.listopadu uvést jejich společné prohlášení, na které se dnes odvolává deník Turkish Daily News a agentura AP. V prohlášení se současně uvádí, že kurdské strany nebudou mít nic proti odkladu voleb, pokud o něj požádají „ostatní politické síly … kvůli zhoršené situaci v některých oblastech Iráku“.

Ještě v sobotu 27.listopadu sdělila arabská satelitní televize Al-Arabíja, že celkem 17 politických stran v Iráku momentálně požaduje odložení voleb. To by představovalo závažný právní problém: přechodná irácká ústava ve svém článku 2 stanovuje, že parlamentní volby v Iráku se „za žádných okolností nesmějí konat později než 31.ledna 2005“. Je však pravděpodobné, že zejména v oblastech severně a západně od Bagdádu, kde žijí převážně sunnitští Arabové, je tento termín nesplnitelný.

Oznámení o ochotě konat volby v termínu předepsaném ústavou znamená změnu v kurdském postoji. Předáci hlavních kurdských stran v Iráku – Masúd Bárzání z Demokratické strany a Džalál Tálabání z Vlasteneckého svazu – se ve čtvrtek 18.listopadu při setkání v kurdském městě Dókán dohodli, že budou žádat o lokální odložení voleb v Karkúku. Z tohoto etnicky smíšeného města bylo v minulosti násilně vysídlováno nearabské obyvatelstvo. Kurdští vůdcové chtěli pořádat volby v Karkúku teprve poté, co se vyhnanci navrátí do starých domovů a demografická skladba města bude opět bližší původnímu stavu. Kurdský požadavek na odklad voleb v Karkúku odsoudili ministři zahraničí Íránu, Turecka i Sýrie v pondělí 22.listopadu na schůzce v egyptském Šarm iš-Šéchu.

Ve středu 24.listopadu se předseda autonomní kurdské vlády Néčirván Bárzání vyslovil pro odložení voleb v celém iráckém Kurdistánu. Argumentoval tím, že neschůdné horské oblasti, kde žijí Kurdové, „budou na konci ledna ještě pod sněhem“.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku