Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 4. 12. 2004 Petr Kubálek
 Iráčtí Kurdové budou volit společné kandidáty
Kurdové nejen že přijmou lednový termín pro konání parlamentních voleb v Iráku, ale navíc se jich i zúčastní pod jednotnou kandidátkou. Rozhodli o tom ve středu 1.prosince předáci dvou hlavních politických stran v iráckém Kurdistánu – předseda Demokratické strany Kurdistánu Masúd Bárzání a generální tajemník Vlasteneckého svazu Kurdistánu Džalál Tálabání. Jak informovalo Rádio Svobodný Irák, které v arabštině vysílá z Prahy, oba kurdští politici ve středu podepsali společné prohlášení v horském středisku Saláhaddín, kde sídlí hlavní orgány Demokratické strany Kurdistánu.

Prohlášení, které Masúd Bárzání označil za „historické“, počítá s tím, že na jednotnou listinu kandidátů budou zařazeni také členové stran, které reprezentují národnostní menšiny v Kurdistánu – Turkmeny, Chaldejce a Asyřany. Naopak kandidátka nezahrne členy celostátních iráckých stran, které působí v Kurdistánu. Mezi ně patří zejména Irácká komunistická strana a Irácký národní kongres.

Stanovení společné kandidátky je zatím nejvýznamnější praktický krok ke sblížení obou hlavních kurdských stran v Iráku. Ty se letos zavázaly, že do konce roku 2004 sjednotí své autonomní vlády. Společný předvolební postup tak vyvrací domněnky těch kurdských pozorovatelů, kteří očekávali velký předvolební boj mezi stoupenci Bárzáního a Tálabáního.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku