Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 5. 12. 2004 Petr Kubálek
 Sebevražedný útok zabil nejméně 17 péšmargů
V severoiráckém městě Mósul, které obývají převážně Arabové, včera sebevražedný útočník usmrtil nejméně 18 kurdských gardistů a dalších 16 zranil. Informovalo o tom dnešní vydání deníku New York Times. K incidentu došlo ve čtvrti Karáma na předměstí Mósulu. Zpráva agentury AFP odlišně udává počet mrtvých na 17 a počet zraněných na nejméně 40.

Sebevražedný útočník v osobním automobilu narazil do konvoje 4 mikrobusů s celkem 80 kurdskými ozbrojenci (péšmarga), kteří přijížděli do Mósulu hlídat tamní kancelář Vlasteneckého svazu Kurdistánu.

Mezi terče teroristických útoků v Iráku patří stále častěji iráčtí Kurdové, kteří na rozdíl od většiny muslimů ve světě důrazně podporovali vojenský zásah proti režimu Saddáma Husajna. V únoru 2004 při pumových atentátech v Hauléru (Arbílu) zemřelo 109 iráckých Kurdů. K útokům došlo během největšího islámského svátku v roce. Letos v září skupina Džajš ansár as-sunna (Armáda stoupenců islámské tradice) podřezala tři kurdské rukojmí.

29.listopadu v ranních hodinách jen těsně unikl bombovému atentátu irácký ministr zahraničí Hóšjár Zébárí, který je členem Demokratické strany Kurdistánu.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku