Kandidát Demokratické strany na prezidenta USA Barack Obama plánuje, že v případě svého vítězství bude usilovat o schůzku mezi vrcholnými představiteli Turecka a iráckých Kurdů. Uvádí to ve čtyřstránkovém dokumentu nazvaném Silnější partnerství s Evropou za bezpečnější Ameriku, který byl zveřejněn na jeho internetových stránkách. Cílem přímých jednání by mělo být dosažení „komplexní dohody, která by řešila hrozbu PKK“ – Strany pracujících Kurdistánu, kterou USA, Turecko i Evropská unie řadí na seznam teroristických organizací.
Obama dále slibuje, že bude „podporovat zvyšování úrovně demokracie, lidských práv a svobody projevu v Turecku a jeho úsilí o vstup do Evropské unie“. Obamovým hlavním cílem je „obnova strategického partnerství s Tureckem“, které podle něj bylo narušeno politikou prezidenta Bushe a invazí do Iráku.
K přímému jednání s nejvyššími tureckými politiky vyzýval i prezident samosprávného iráckého Kurdistánu Masúd Bárzání. Ten se podle zprávy agentury DPA a tureckého tisku 14.října sešel v Bagdádu se zvláštním tureckým vyslancem Muradem Özçelikem.
Nejmenovaný americký analytik citovaný 24.října v tureckém deníku Turkish Daily News očekává, že Obamova výzva v Ankaře paradoxně způsobí nevoli, protože Turecko „se už nyní obává (možné) nezávislosti iráckých Kurdů“. Představitelé Turecka vnímají přímá jednání s Bárzáním jako nežádoucí – za rovnocenného partnera považují pouze ústřední iráckou vládu. Analytik citovaný listem Turkish Daily News rovněž připomíná, že Obamův kandidát na viceprezidenta Joe Biden v minulosti vyzval k rozdělení Iráku mezi Kurdy, sunnitské Araby a šíitské Araby, kteří by dále spolupracovali pouze ve volné konfederaci. S obdobným návrhem přišel mimo jiné i americký republikán Sam Brownback. Turecko se ovšem takového vývoje děsí, neboť by povzbudil jeho početnou kurdskou menšinu k podobným aspiracím.
Kanadský reportér hlásí: iráčtí Arabové chtějí Obamu, Kurdové McCaina
Podle vydání kanadského deníku Globe and Mail z 27.října by iráčtí Kurdové jako budoucího prezidenta USA viděli raději kandidáta Republikánské strany Johna McCaina. Alespoň to vyplývá z namátkového neformálního průzkumu, který provedl dopisovatel listu Mark McKinnon. Zjistil, že většina jím dotázaných Kurdů v Iráku dává přednost McCainovi, neboť ve srovnání s Obamou „je u něj pravděpodobnější, že by podpořil jejich sen o nezávislosti, a méně pravděpodobné, že by stáhl americké vojáky ze země“. Naproti tomu iráčtí Arabové, s nimiž se novinář setkal, spíše preferovali Obamu, od něhož očekávají, „že nastolí jinou politiku než Bush – člověk, kterého viní ze zničení jejich země“.
|