Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějiny



Z P R A V O D A J S T V Í

 17. 11. 2008 Petr Kubálek
 USA v Iráku do roku 2011: dohoda podepsána – aktualizace
Irák a USA dnes podepsali bezpečnostní dohodu, která prodlužuje pobyt americké armády v zemi a předpokládá její stažení do roku 2011. Informovaly o tom světové tiskové agentury a irácká média. Dohoda začne platit, pokud ji schválí irácký parlament. Ten o ní dnes zahájil rozpravu.

Text, který včera po měsících jednání schválila irácká vláda, za americkou stranu podepsal velvyslanec v Bagdádu Ryan Crocker a za iráckou stranu ministr zahraničí Hóšjár Zébárí, který je kurdské národnosti.

Kurdští politici v Iráku se již v minulosti příznivě vyslovili o možném zřízení amerických základen v samosprávném iráckém Kurdistánu. Naposledy to byl jeho prezident Masúd Bárzání, který při oficiální návštěvě Washingtonu počátkem tohoto měsíce řekl: „Pokud dohoda (mezi Irákem a USA) nebude podepsána a pokud USA požádají o umístění svých vojsk v (iráckém) Kurdistánu, myslím, že parlament, lid a vláda Kurdistánu to vřele přivítají.“

Bárzáního výzvu komentoval jiný kurdský politik – irácký prezident Džalál Tálabání, který v rozhovoru z 2.listopadu řekl: „Vojska USA nemohou být umístěna v Kurdistánu bez souhlasu centrální (irácké) vlády.“ To však neznamená, že by Tálabání byl proti umístění amerických vojáků v kurdské části Iráku: naopak již v září 2006 v interview pro americká média prohlásil, že iráckému Kurdistánu by prospěla dlouhodobá vojenská přítomnost USA na jeho území. Podobně se vyslovil Tálabáního syn Kubád, který je vyslancem autonomní vlády iráckého Kurdistánu ve Washingtonu.

Na území autonomního iráckého Kurdistánu dnes paradoxně nejsou rozmístěny žádné americké jednotky. Jedinými cizími státy, které v kurdské samosprávě v Iráku mají základny, jsou Jižní Korea a Turecko.

Aktualizace (27.11.): Irácký parlament schválil text dohody ve čtvrtek 27.listopadu. Podle iráckých médií bylo na parlamentní schůzi přítomno 198 z celkových 275 poslanců. Předseda iráckého parlamentu Mahmúd al-Mašhadání v závěru schůze oznámil, že pro dohodu hlasovalo 144 poslanců a proti bylo 35. O platnosti smlouvy se pak definitivně rozhodlo ve čtvrtek 4.prosince, kdy ji podepsala Irácká prezidentská rada (formálně kolektivní orgán zahrnující iráckého prezidenta a jeho dva viceprezidenty).


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku