Autonomní vláda iráckého Kurdistánu letos v září nakoupila zbraně z Bulharska. Tvrdí to včerejší vydání amerického deníku Washington Post s odvoláním na tři nejmenované představitele americké armády. Informaci dnes ve vyjádření pro agenturu Reuters popřel Džabbár Jáwar, který je mluvčím tzv. Gardy Regionu Kurdistán. Ta vznikla z někdejších partyzánů známých jako péšmarga (nepřesně „pešmerga“), kteří bojovali proti iráckému režimu před svržením vlády Saddáma Husajna, a dnes je oficiální součástí iráckých ozbrojených sil placenou z iráckého státního rozpočtu.
Jáwar dále pro agenturu Reuters uvedl, že kurdská Garda nemá „právo kupovat zbraně bez svolení centrální (irácké) vlády“. To v zásadě potvrdil i mluvčí bagdádského kabinetu Alí ad-Dabbágh.
Informaci deníku Washington Post, že letos v září přistála ve městě Slémání (as-Sulajmáníja) v iráckém Kurdistánu tři nákladní letadla C-130 naložená zásilkami zbraní z Bulharska, citovaly světové tiskové agentury a bulharská média. Mluvčí bulharského ministerstva zahraničí Dragovest Goranov dnes ve vyjádření pro Bulharský národní rozhlas přímo nepopřel údajný prodej; pouze zpochybnil důvěryhodnost článku ve Washington Post a prohlásil, že Bulharsko při obchodu se zbraněmi „dodržuje všechny mezinárodní smlouvy“.
Jak samotný Washington Post připomněl, se svou zprávou přichází v době sporů mezi ústřední iráckou vládou v Bagdádu a autonomní vládou iráckého Kurdistánu, které se týkají právě ozbrojených sil. Irácký premiér Núrí al-Málikí chce po úspěšné zkušenosti s tzv. radami probuzení (madžális as-sahwa) – protiteroristickými milicemi, které loni vznikaly v převážně arabských sunnitských oblastech Iráku – zakládat podobné sbory také v ostatních částech Iráku včetně kurdských. To ostře kritizují představitelé autonomního Kurdistánu; jeho prezident Masúd Bárzání v televizním interview z 16.listopadu dokonce prohlásil, že kurdští členové takových sborů budou považováni za zrádce.
|