Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějiny



Z P R A V O D A J S T V Í

 12. 12. 2008 Petr Kubálek
 Další výbuch v Iráku: okolo 50 mrtvých
Irák po čase opět zasáhl velký teroristický útok: v národnostně smíšeném městě Karkúk (většinou se uvádí jako Kirkúk) včera zemřelo zhruba 50 osob při explozi, kterou způsobil sebevražedný útočník v restauraci plné lidí. Poslední údaje tiskových agentur uvádějí počet mrtvých mezi 45 (agentura AFP) a 55 (agentura Reuters) a shodují se na tom, že zraněných je kolem stovky.

Podle dnešní zprávy agentury AP při atentátu zahynul také turkmenský populární zpěvák Kanán Muhammad Sálih. Mezi mrtvými jsou i jeho tři děti, bratr a švagrová. Podobně zasažených rodin, které při útoku přišly o několik svých členů, je více.

Jak informovala světová média, v restauraci se v době teroristického útoku konala schůze mezi představiteli přední kurdské strany – Vlasteneckého svazu Kurdistánu – a arabskými lokálními politiky a kmenovými předáky z okolí města al-Hawídža, které leží na západě provincie Karkúk. V čele Vlasteneckého svazu Kurdistánu stojí současný irácký prezident Džalál Tálabání, který byl právě včera na návštěvě Karkúku. Tam se – jak dnes informovalo Rádio Svobodný Irák – setkal se skupinou vůdčích turkmenských politiků.

Město i celá provincie Karkúk jsou národnostně rozmanité: žijí v nich Kurdové, Arabové, Turkmeni a křesťanští Chaldejci a Asyřané. Část Arabů sem dosídlil bývalý režim Saddáma Husajna, který naopak vyháněl obyvatele ostatních národností. Zatímco irácké státní instituce dnes dohlížejí na proces vystěhovávání a finanční kompenzace dosídlených Arabů, budoucí politický status provincie Karkúk zůstává nejasný. Kurdské politické strany usilují o připojení provincie k samosprávnému Regionu Kurdistán, zatímco většina místních arabských a turkmenských stran se tomu brání.

Další útok ve sváteční době
V Iráku dosud trvá všeobecný pracovní klid u příležitosti muslimského Svátku obětování, který začali sunnitští muslimové slavit v pondělí 8.prosince a šíitští muslimové v Iráku o den později. Datum svátku se určuje podle muslimského lunárního kalendáře.

Právě o tomto svátku před pěti lety – kdy připadl na únor 2004 – došlo k největšímu teroristickému útoku na území autonomního Regionu Kurdistán. Dvojice sebevražedných atentátníků tehdy ve městě Haulér (známém též pod názvem Arbíl) zabila 109 lidí, mezi nimiž byli i vysoce postavení kurdští politici.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku