Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějiny



Z P R A V O D A J S T V Í

 6. 1. 2009 Petr Kubálek
 Nová turecká televize vysílá v kurdštině
Na Nový rok byl v Turecku spuštěn první tamější televizní kanál s nepřetržitým vysíláním v kurdštině. Nový kurdský program TRT 6, který lze přijímat i přes satelit, patří pod státní rozhlasovou a televizní stanici TRT. To posiluje skepsi některých kurdských politiků a intelektuálů, podle kterých načasování startu vysílání může souviset s březnovými komunálními volbami v Turecku. Informovaly o tom agentury Reuters a DPA.

„Dřív nám říkali, že Kurdové neexistují. Teď nám budou říkat … (totéž) v kurdštině,“ vyjádřil obavy ze zneužití nové televize lokální kurdský politik Nejdet Atalay, citovaný na anglických internetových stránkách tureckého deníku Zaman. Stejný zdroj zmiňuje i výzvu k bojkotu nové stanice, kterou vydal jeden z vůdců zakázané Strany pracujících Kurdistánu (PKK) Murat Karayılan. Na PKK, kterou řada zemí považuje za teroristickou organizaci, je napojena nejstarší kurdská satelitní televize – nynější Roj TV, jež pod původním názvem MED-TV začala vysílat ze západní Evropy v roce 1995. (Nynější název televize – Roj – se vyslovuje róž, což kurdsky znamená „den“ a také „slunce“.)

Po letech omezení začala turecká státní média přinášet kurdské vysílání v červnu 2006. V Turecku však nadále platí zákaz používat kurdštinu např. v politických projevech a veřejné správě. Otevření kanálu s nepřetržitým vysíláním v kurdštině je dalším posunem situace v Turecku, stejně jako fakt, že se první den vysílání na obrazovce objevil turecký premiér Recep Tayyip Erdoğan a pozdravil diváky v turečtině i v kurdštině.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku