Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 28. 1. 2009 Petr Kubálek
 Provinční volby v Iráku sníží zastoupení Kurdů ve smíšených oblastech
Ve většině Iráku se tento týden konají volby do provinčních rad. Volby se uskuteční v sobotu 31.ledna, ale již dnes půjdou k volebním urnám zaměstnanci policie a armády, pacienti v nemocnicích a vězni. Mluvčí irácké Nejvyšší volební komise Kásim al-Abbúdí včera pro Rádio Svobodný Irák uvedl, že počet těchto voličů přesahuje 600 tisíc.

Volit budou obyvatelé 14 z celkových 18 provincií Iráku. Výjimkou jsou tři provincie, které tvoří samosprávný Region Kurdistán – Duhók, Haulér (známá též jako Arbíl) a Slémání (arabsky as-Sulajmáníja) – a také mnohonárodnostní provincie Karkúk (uvádí se obvykle jako Kirkúk), kde stále zůstává otevřená otázka jejího případného připojení k autonomnímu Kurdistánu. V těchto oblastech odvolí pouze Iráčané, kteří pocházejí z některé ze 14 „volebních“ provincií. Kromě vojáků a policistů se jedná převážně o lidi, kteří do relativně klidného Kurdistánu přišli jako uprchlíci před násilnostmi.

Poslední provinční volby se v Iráku konaly současně s parlamentními volbami v lednu 2005. Poznamenal je bojkot ze strany většiny sunnitských Arabů. Díky tomu tehdy Kurdové získali vysoké zastoupení v provinciích se smíšeným obyvatelstvem. O tento vliv nyní zřejmě přijdou. Kromě Karkúku se jedná hlavně o provincie Nínawá (hlavní město al-Músil, uvádí se obvykle jako Mosul) a Dijálá (hlavní město Bákúba).

Irácká média očekávají změnu ve volebních tématech a preferencích – po zlepšení bezpečnostní situace v zemi bude Iráčany zajímat zlepšení infrastruktury a zásobování, zejména dodávek elektřiny, a po vlně nábožensky motivovaného násilí budou pravděpodobně více volit sekulární kandidáty.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku