Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 31. 12. 2004 Petr Kubálek
 „Matky za mír“ žádají stažení turecké armády z jihovýchodu země
Zástupkyně turecké odnože mezinárodní organizace Matky za mír v předposlední den roku žádaly o přijetí u tureckého náčelníka generálního štábu Hilmiho Özkoka. Chtěly mu přednést svou žádost o ukončení vojenských operací na jihovýchodě Turecké republiky, kde většinu obyvatelstva tvoří Kurdové. Informovalo o tom dnešní vydání listu Turkish Daily News.

Ačkoli byl výjimečný stav v oblasti zrušen v roce 2002, přítomnost armády je nadále velmi znatelná. Místy, zejména v provinciích Şirnak a Tunceli, se letos dokonce zvýšila intenzita ozbrojených střetů mezi vojáky turecké armády a členy někdejší extrémní povstalecké skupiny PKK (Strana pracujících Kurdistánu), která však od roku 2002 razí umírněný politický program pod změněným názvem KADEK nebo Kongra-Gel (Kongres pro svobodu a demokracii v Kurdistánu).

Podle zprávy v deníku Turkish Daily News se stoupenkyně organizace Matky za mír včera shromáždily v centru tureckého hlavního města Ankary. Uspořádaly pochod do sídla generálního štábu turecké armády, kde žádaly o přijetí u náčelníka. Do budovy sice byly vpuštěny, ale mohly se setkat pouze s „hlavním pobočníkem“ generálního štábu. Tomu předaly CD-ROM, který obsahuje požadavky jejich iniciativy.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku