Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 30. 3. 2009 Petr Kubálek
 Místní volby v Turecku: vzestup prokurdské strany
Turecká vládní Strana spravedlnosti a prosperity (AKP) vyšla jako celkový vítěz z komunálních voleb, které se uskutečnily v neděli 29.března. Volební podpora strany přesto poklesla na historicky nejnižší úroveň. Vyplývá to z předběžných výsledků, které den po volbách zveřejnila turecká média. Předseda strany a turecký premiér Recep Tayyip Erdoğan v prvním povolebním prohlášení připustil, že s výsledky není spokojen.

Na kurdském jihovýchodě Turecka posílila na kurdská témata orientovaná Strana za demokratickou společnost (DTP) právě na úkor umírněně islamistické AKP, která v regionu vyhrála předchozí komunální volby v roce 2004.

Volby ve východních oblastech Turecka včetně kurdských provázely konflikty, při nichž bylo zastřeleno šest lidí a zraněno okolo 100 dalších. Informovala o tom světová i česká média s odvoláním na tureckou televizní stanici CNN Türk. Dva mrtví jsou hlášeni z provincie Diyarbakır a po jednom z provincií Şanlıurfa, Van (s převážně kurdským obyvatelstvem), Kars (národnostně smíšená) a Kayseri (s tureckou populací).


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku