Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějiny



Z P R A V O D A J S T V Í

 10. 1. 2005 Petr Kubálek
 Hnutí za referendum doručilo petici do OSN
Hnutí za referendum, které požaduje lidové hlasování v iráckém Kurdistánu o případné možnosti jeho odtržení od většiny Iráku, předalo petici s tímto požadavkem Organizaci spojených národů. Podle zprávy na serveru KurdishMedia se čtyřčlenná delegace Hnutí za referendum sešla ve středu 5.ledna v New Yorku se zástupci Vysokého komisariátu OSN pro lidská práva, kterým předali petici. Pod ní byly shromážděny podpisy téměř jednoho a tři čtvrtě milionu Kurdů z Iráku – přesněji 1 732 535.

Úvodní prohlášení petice vyjadřuje přesvědčení, že nynější kurdská území v Iráku byla k tomuto státu po první světové válce přičleněna protiprávně i proti vůli jejich obyvatel. Vyjadřuje také zklamání z toho, že rezoluce Rady bezpečnosti OSN číslo 1546 o uspořádání poměrů v Iráku se nezmiňuje výslovně o kurdském národě.

Představitelé hlavních kurdských stran v Iráku se distancují od otevřeného požadavku nezávislosti, jak ho prezentuje Hnutí za referendum. Sami však příležitostně naznačují, že nezávislost pro ně není vyloučena. Nejvýrazněji se tak stalo ve společném dopise, který loni 1.června předáci obou hlavních kurdských stran v Iráku Masúd Bárzání a Džalál Tálabání poslali americkému prezidentovi Georgi Bushovi. V dopise zmínili, že za určitých okolností jsou připraveni „ukončit spolupráci v ústřední [irácké] vládě a jejích institucích, nezúčastnit se celostátních voleb [do iráckého parlamentu v lednu 2005] a vypovědět zástupce ústřední [irácké] vlády z Kurdistánu“.

Ani o Hnutí za referendum nelze říci, že by jeho projev byl navenek jednoznačný. Zatímco zahraniční koordinátor Hnutí za referendum Kamál Míráudalí v interview pro naše stránky otevřeně říká, že Kurdové by neměli „promarnit příležitost k získání nezávislosti“, zástupkyně stejné organizace Knér Abdalláh v rozhovoru pro arabské Rádio Svobodný Irák z loňského prosince uvedla, že hnutí „nepožaduje oddělení [kurdských území od Iráku] – pouze některé satelitní a rozhlasové stanice odvysílaly toto tvrzení a Hnutí za referendum tak poškodily“.

Právě včera, v neděli 9.ledna, podepsali zástupci súdánské vlády a opozice z jižního Súdánu dohodu, která přepokládá konání referenda o případné nezávislosti nynějšího jižního Súdánu za šest let.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku