Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 22. 4. 2009 Petr Kubálek
 Irák: V Duhóku proběhlo setkání kurdských a českých spisovatelů – aktualizace
Pět českých spisovatelů navštívilo irácký Kurdistán na pozvání svých místních kolegů. Jejich setkání, které uspořádal Svaz kurdských spisovatelů ve městě Duhók, se konalo ve dnech 19.-21.dubna pod mottem Umění je svědomím lidstva.

Českou literaturu v Kurdistánu zastupovali předseda českého PEN klubu Jiří Dědeček, předseda české Obce spisovatelů Vladimír Křivánek, dramatička Daniela Fischerová, prozaička Jana Červenková a autorka dětské literatury a nakladatelka Ivana Pecháčková.

Doprovázeli je dva Kurdové žijící v České republice: publicista Nadžíb Bálájí (Najab Balay) a tlumočník Rašíd Chalíl (Rachid Khalil).

Předseda místní pobočky Svazu kurdských spisovatelů v Duhóku Hasan Slévání uvedl v mediálním rozhovoru citovaném tiskovou agenturou Pajámnér, že akce byla uspořádána u příležitosti 111.výročí vzniku kurdské žurnalistiky, které připadá na 22.duben.

Podobné setkání českých a kurdských spisovatelů se konalo před třemi lety v Praze.

Aktualizace: O návštěvě Kurdistánu napsal na svých stránkách účastník cesty Jiří Dědeček. Tentýž text byl 30.dubna otištěn jako fejeton v listu Deník.

Setkání spisovatelů také přiblížila Daniela Fischerová v rozhlasovém pořadu Nad věcí na stanici Český rozhlas 1 – Radiožurnál v pondělí 4.května.

Česká televize se události věnovala v pořadu Světadíl ve středu 20.května. Díl pořadu je možné shlédnout na internetu. Hosty ve studiu byli Jiří Dědeček, Daniela Fischerová a Rachid Khalil.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku