Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 3. 7. 2009 Petr Kubálek
 Irák: Kurdistán čekají velké volby, bude mít i vlastní ústavu
Samosprávný Region Kurdistán na severovýchodě Iráku zažije v sobotu 25.července trojí volby: bude se vybírat nový prezident Kurdistánu a složení autonomního parlamentu o 111 poslancích. Současně s tím proběhne referendum o ústavě Kurdistánu, jejíž návrh odhlasoval autonomní parlament na své řádné schůzi ve středu 24.června. O chystaných volbách i o schválení ústavy v parlamentu informovala místní média.

Text ústavy mj. územně definuje irácký Kurdistán jako „historicko-geografickou entitu“ a vyjmenovává současné administrativní jednotky, které Kurdistán tvoří nyní (provincie Duhók, Haulér čili Arbíl, Slémání čili as-Sulajmáníja) či mají tvořit v budoucnu (tedy území, kde se podle irácké ústavy má uskutečnit referendum o jejich případném připojení k autonomnímu Kurdistánu: celá provincie Karkúk; z provincie Nínawá její kraje Akra, Šéchán, Šingál čili Sindžár, Tilkéf a Karakóš a okresy Zummár, Bášíka a Eskí Kalak; z provincie Dijálá její kraje Chánakín a Mandalí).

Podle návrhu ústavy jsou úředními jazyky autonomního Kurdistánu kurdština a arabština (stejně jako v celém Iráku). Na úrovni místních samospráv se k nim mohou řadit ještě turkmenština a syrština, ve vzdělávacích institucích i arménština.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku