Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějiny



Z P R A V O D A J S T V Í

 13. 7. 2009 Petr Kubálek
 Írán: 20 let od vraždy kurdského politika – nová stopa vede k Ahmadínežádovi, další ztracena
V pondělí 13.července uplynuly dvě dekády ode dne, kdy byl ve Vídni zastřelen kurdský politik Rahmán Kásimlú (ve světě známý jako Abdul Rahman Ghassemlou), který měl českou manželku a velkou část života strávil v bývalém Československu. V roce 1989 zahynul při tajných jednáních s vyslanci íránské vlády. Kásimlú tehdy vedl islamistickým režimem zakázanou Demokratickou stranu íránského Kurdistánu.

Nová stopa: německý překupník zbraní

Jak k výročí Kásimlúova úmrtí připomněla tisková agentura AFP, rakouský poslanec Peter Pilz letos v červnu publikoval svědectví, podle něhož měl zbraně k zavraždění kurdského politika obstarat současný íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád. Jedná se o již tři roky starou, nicméně veřejnosti neznámou výpověď německého občana, který byl v Itálii odsouzen za nelegální obchod se zbraněmi. V dubnu 2006 italské policii údajně sdělil, že v červenci 1989 zajišťoval zbraně pro muže, „který se později stal prezidentem Íránu“.

Není to poprvé, co se objevila podezření z Ahmadínežádovy účasti na atentátu, při kterém kromě Kásimlúa zemřeli další dva Kurdové. Po Ahmadínežádově nástupu do funkce v červnu 2005 s tímto tvrzením přišli zástupci některých íránských protirežimních stran. Ve stejné době prohlásila část amerických občanů, kteří byli íránskými islamistickými radikály drženi jako rukojmí na ambasádě USA v Tehránu v letech 1979-1981, že v Ahmadínežádovi poznávají jednoho ze svých tehdejších věznitelů.

Ztracená stopa: íránští „diplomaté“ v Iráku

O možných pachatelích Kásimlúovy vraždy se znovu hovořilo v lednu 2007, kdy americká armáda zajala v iráckém Kurdistánu pět íránských státních zaměstnanců podezřelých z vyzbrojování militantních skupin v Iráku. Zejména rakouská média tehdy uvedla, že mezi zadrženými může být Mohammad Džáfar Sahrarúdí, jeden z íránských „vyjednavačů“ s Kásimlúem. To ale již nebude možné zjistit: zcela aktuálně světová média informovala, že americká armáda ve čtvrtek 9.července předala pětici Íránců iráckým orgánům, které ji následně propustily na svobodu. V neděli 12.července byli Íránci uvítáni na tehránském letišti.

Server MSNBC a íránská média uvádějí, že čerstvě propuštění íránští státní zaměstnanci (které Írán označuje za diplomaty, zatímco USA a Irák to odmítají) se jmenují Mohsen Bákerí (Mohsen Bagheri), Mahmúd Farhádí (Mahmoud Farhadi), Madžíd Káemí (Majid Ghaemi), Madžíd Dágherí (Majid Dagheri) a Abbás Džamí (Abbas Jami). Nelze však potvrdit, že jde o jejich skutečná či jediná jména.

Další odkazy:
* aktuální zpráva agentury AFP v arabštině na stránkách televize al-Arabíja (poděkování za odkaz Rashidu Khalilovi)
* česká petice z roku 1990 za vyšetření případu Kásimlú (Ghassemlou)
* zpráva týkající se podobného případu – Německo propustilo vrahy kurdských politiků (15.12.2007)


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku