Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 16. 10. 2009 Petr Kubálek
 PKK chce do Turecka poslat „mírové skupiny“ – aktualizace
Strana pracujících Kurdistánu (PKK), která od roku 1984 vede ozbrojený boj proti Turecku, vyšle na jeho území dvě „mírové skupiny“ svých členů z Iráku a jednu z Evropy, aby tak demonstrovala vůli k nenásilnému urovnání konfliktu. Dnes o tom informovala tisková agentura AFP s odvoláním na agenturu Fırat, která je blízká straně PKK. Tu řadí Turecko, Evropská unie a USA mezi teroristické organizace.

K vyslání „mírových skupin“ vyzval vůdce PKK Abdullah Öcalan, vězněný v Turecku od roku 1999. Agentura Fırat připomíná, že téhož roku PKK zorganizovala podobnou iniciativu, která však skončila uvězněním členů „mírových skupin“.

Zpráva agentury Fırat z 16.října neuvádí další podrobnosti o „mírových skupinách“, např. kdy a v jakém složení mají přicestovat do Turecka.

USA vyhlásily sankce na předáky PKK

V posledních dnech Spojené státy uvalily finanční sankce na tři přední činitele PKK. Jak uvádí prohlášení ministerstva financí USA ze 14.října, předáci PKK Murat Karayılan, Ali Rıza Altun a Zubayir Aydar jsou „významnými zahraničními překupníky drog“. Podle zpráv tiskových agentur AP a DPA ze 14.října tak mohou být zmrazeny jejich případné bankovní účty ve Spojených státech. Rovněž to pro americké občany znamená zákaz uzavírat obchody s uvedenými osobami – trestem může být až 30 let vězení nebo pokuta, která u firem může dosáhnout až 10 milionů dolarů.

Aktualizace: Očekávané „mírové skupiny“ z Iráku přijely na turecké území v pondělí 19.října. Jednalo se o osm veteránů ozbrojeného boje ze základny PKK v oblasti pohraniční hory Kandíl a 26 osob z uprchlického tábora Machmúr, mezi nimiž byly ženy a děti. Jak ve své zprávě z 20.října uvedla agentura AFP, 30 navrátilců zřejmě stane před soudem, ale všichni po výslechu vedeném státními zástupci zatím zůstávají na svobodě. Údajně s sebou přivezli seznam návrhů k ukončení násilí.

Zvláštní autobus s Kurdy vracejícími se z Iráku přivítaly davy lidí. (Podle zprávy agentury AFP z 19.října jich jen v Diyarbakıru bylo 100 tisíc.) Během uvítání se ozývala hesla oslavující PKK a bylo vidět její vlajky. To vzbudilo nevoli mezi tureckou veřejností a politickou opozicí; kriticky se vyjádřil i dosluhující premiér samosprávného iráckého Kurdistánu Néčírván Bárzání. Agentura AFP 26.října uvedla, že příjezd další „mírové skupiny“ do Turecka byl odložen.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku