Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 30. 10. 2009 Petr Kubálek
 Turecký ministr poprvé navštívil irácký Kurdistán
Turecká delegace v čele s ministrem zahraničí Ahmedem Davutoğlu dnes večer přiletěla do Hauléru (Arbíl), hlavního města autonomního iráckého Kurdistánu. Oznámila to místní média. Jedná se o první státní návštěvu z Turecka na samosprávném území iráckých Kurdů.

Šéfa turecké diplomacie po příletu přijal prezident autonomního Kurdistánu Masúd Bárzání, který v minulosti vyzýval k přímým rozhovorům turecké vlády s představiteli iráckých Kurdů. Nejvyšší místa v Turecku tuto myšlenku dlouho odmítala. Vůbec první jednání se uskutečnila loni 1.května v Bagdádu. Tureckou stranu tam stejně jako nyní zastupoval Ahmet Davutoğlu, tehdy ještě ve funkci hlavního poradce tureckého premiéra pro zahraniční politiku.

Podle místních médií v iráckém Kurdistánu doprovází Davutoğlua také státní ministr pro zahraniční obchod Mehmet Zafer Çağlayan a skupina tureckých podnikatelů. Delegace přiletěla do Kurdistánu z jihoirácké Basry, kde Davutoğlu otevřel turecký konzulát.

Kurdský týdeník Hawál v prosinci 2007 napsal, že tehdejší český premiér Mirek Topolánek má zprostředkovat tajná jednání mezi prezidentem autonomního Kurdistánu Masúdem Bárzáním s tureckým premiérem Recebem Tayyibem Erdoğanem. Ten krátce předtím navštívil Českou republiku. O údajně plánovaných tajných rozhovorech Bárzáního s Erdoğanem však dosud není nic známo. Mirek Topolánek se prostřednictvím tehdejší tiskové mluvčí české vlády Jany Bartošové vyjádřil, že tvrzení kurdského týdeníku není pravdivé, nicméně doplnil, že s Erdoğanem mluvili na teoretické úrovni o možnosti jednat s iráckými Kurdy.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku