Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 30. 1. 2005 Petr Kubálek
 Kurdové nevedou ve volební účasti
Dnes se v Iráku konaly volby, které jsou historicky nejrozsáhlejšími demokratickými volbami na Blízkém východě. Vedle voleb do Národního shromáždění (Al-džamíja al-vataníja), což je budoucí irácký parlament o 275 křeslech, se totiž vybírají i zástupci do provinční rady (madžlis muháfaza) v každé z 18 provincií Iráku. Právě podobné oblastní volby na Blízkém východě zatím nikdy neproběhly.

V provinciích Duhók, Haulér (Arbíl) a Slémání (as-Sulajmáníja), které dohromady tvoří autonomní irácký Kurdistán, se navíc uskuteční ještě třetí volby – do Národního shromáždění Kurdistánu, jehož budoucích 111 poslanců zasedne v Hauléru.

Volby se konaly na území Iráku pouze dnes od 7 do 17 hodin, zatímco pro Iráčany v zahraničí začaly již v pátek 28.ledna a končí dnešním dnem.

Účast voličů v iráckém Kurdistánu, podle dosavadních údajů z Irácké nejvyšší nezávislé volební komise, překvapivě nebyla nejsilnější: v kurdské provincii Duhók volilo 82% registrovaných voličů, ve Slémání 70%, v Hauléru 60%. Za hranicemi autonomního Kurdistánu žije řada Kurdů v provinciích Karkúk (60%) a al-Músil (údaje o voličské účasti neoznámeny). Maximální procento registrovaných voličů se dostavilo k urnám ve východní části Bagdádu (95%) a v jihoirácké provincii Mísán (92%), jejímž hlavním městem je al-Amára. V jiné jihoirácké provincii – al-Kádisíja (s metropolí ad-Díváníja) byl zájem registrovaných voličů naopak nejnižší (50%), a to společně s provincií Dijálá (hlavní město Bákúba). V každém případě tyto cifry zachycují účast těch, kdo již projevili předběžný zájem volit a nejpozději před týdnem se zaregistrovali.

V celém Iráku kandiduje 62 politických stran, 21 koalice a 37 nezávislých politiků.

V autonomním Kurdistánu je nejvýznamnější silou Sjednocená kandidátka Kurdistánu, jejíž vytvoření bylo oznámeno loni 1.prosince. Sdružují se v ní dvě strany, které ovládají autonomní Region KurdistánDemokratická strana Kurdistánu a Vlastenecký svaz Kurdistánu – společně s 15 menšími stranami včetně křesťanských a turkmenských. Samostatně kandidují Strana demokratického řešení v Kurdistánu (považovaná za odnož bývalé severokurdské PKK), Blok irácké národní jednoty (žádající otevřený status sporného města Karkúk), Konzervativní strana Kurdistánu (vedená rodinou Súrčí, tradičními rivaly Bárzáních) a Islámská liga iráckého Kurdistánu. Zvláštní kurdské menšiny zastupují Islámský svaz Kurdů Fajlí v Iráku a Jezídské pokrokové a reformní hnutí.

Za křesťanské Chaldejce a Asyřany, kteří žijí převážně mezi Kurdy, jde do voleb Asyrský národní blok, Chaldejská strana demokratické jednoty, Mezopotamská demokratická koalice a Mezopotamská vlastenecká kandidátka. Irácké Turkmeny zastupují Fronta iráckých Turkmenů, Turkmenská lidová strana a Strana iráckých Turkmenů pro bratrství.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku