Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějiny



Z P R A V O D A J S T V Í

 17. 1. 2010 Petr Kubálek
 Irák: Trest smrti za zplynování kurdského města – aktualizace
V Bagdádu dnes skončil soud se čtyřmi představiteli bývalého iráckého režimu. Irácký nejvyšší trestní tribunál je uznal vinnými ze zločinů proti lidskosti, které spáchali v souvislosti s chemickým útokem na kurdské civilisty z roku 1988. Byl vynesen jeden rozsudek smrti, dvakrát trest vězení na 15 let a jednou na 10 let. Všichni odsouzení se ještě mohou odvolat. O rozsudcích informovala irácká a světová média.

Hlavním odsouzeným je Alí Hasan al-Madžíd at-Tikrítí, bratranec svrženého a popraveného iráckého prezidenta Saddáma Husajna. Al-Madžíd, který je díky tomuto útoku znám pod přezdívkou Chemik Alí, má skončit na oprátce.

Příbuzný Saddáma Husajna stál za náletem na kurdské město Halabdža. Irácká vojenská letadla tam 16.března 1988 shodila bomby s mezinárodně zakázanými otravnými plyny. Zemřelo přes 5000 civilistů, další tisíce mají trvalé následky.

Jak připomínají tiskové agentury Reuters a AP, al-Madžíd byl již dříve odsouzen k trestu smrti ve třech kauzách útlaku iráckých civilistů, včetně rozsáhlé genocidy Kurdů známé jako Operace Kořist (al-Anfál).

Kdo a za co byl odsouzen

1. Alí Hasan al-Madžíd at-Tikrítí, bývalý poradce prezidenta (a svého bratrance) Saddáma Husajna, ředitel civilní rozvědky a oblastní vojenský velitel. Odsouzen k smrti oběšením za vraždu, zadržování a nucenou deportaci osob.

2. Sultán Hášim Ahmad at-Táí, bývalý ministr obrany. Odsouzen k 15 letům vězení za zadržování a nucenou deportaci osob. Byl zproštěn dalších obvinění pro nedostatek důkazů. Již v červnu 2007 byl odsouzen k smrti za genocidu Kurdů, avšak – jak dnes připomněla agentura AP – rozsudek tehdy odmítl podepsat irácký prezident Džalál Tálabání i viceprezident Tárik al-Hášimí.

3. Sábir Abdulazíz Husajn ad-Dúrí, bývalý ředitel vojenské rozvědky. Od soudního tribunálu si vyslechl v zásadě totéž co Sultán Hášim. Již v červnu 2007 byl v kauze genocidy Kurdů odsouzen k doživotnímu vězení.

4. Farhán Mutlag al-Džubúrí, oblastní velitel vojenské rozvědky. Odsouzen k 10 letům vězení. (Znění rozsudku se nepodařilo získat.) Stejně jako předchozí muž byl i al-Džubúrí v červnu 2007 odsouzen na doživotí za podíl na genocidě Kurdů.

Další texty o útoku na Halabdžu:

2008: Irák si připomněl výročí chemické genocidy

2005: Kurdští politici chtějí omluvu a odškodnění za Halabdžu

2003: Saddám: Kurdy v Halabdže zabil Írán, ostatní byli zloději nebo dezertéři

2003: Zemřel Edward Said – vědec světového jména… jež v kurdských ústech zanechá pachuť sarinu

2006: Smíšené pocity Kurdů nad popravou Saddáma Husajna

2003: Kurdové se připravují na další chemický útok

Březen 1990: Československá petice odsoudila útok na Kurdy

Aktualizace: Odsouzený Alí Hasan al-Madžíd at-Tikrítí byl popraven v pondělí 25.ledna 2009.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku