Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 7. 3. 2010 Petr Kubálek
 Irák: Dnes se rozhoduje o novém parlamentu
V Iráku se dnes v 9 hodin středoevropského času otevírají volební místnosti. Země zažívá parlamentní volby po více než čtyřech letech; ty předchozí se konaly 15.prosince 2005.

Od té doby došlo ke změnám: počet poslanců v jednokomorovém iráckém parlamentu se má zvýšit ze současných 275 na 325. Rovněž byl upraven hlasovací systém, který je nyní založen na preferenčních hlasech. Pětadvacetiprocentní kvóta pro zastoupení žen zůstala zachována, ale kvóty byly nově přiděleny i náboženským menšinám v některých provinciích Iráku. Změnil se také způsob přiřazování hlasů ze zahraničí.

Pro Iráčany v zahraničí (v 16 zemích, mezi nimiž není Česká republika) volby začaly již v pátek 5.března a trvají až do dneška. Ještě předtím, ve čtvrtek 4.března, se uvnitř Iráku uskutečnily tzv. speciální volby, kde hlasovali příslušníci ozbrojených sil, vězni a hospitalizovaní pacienti.

Volební kampaň v kurdských městech Slémání a Halabdža poznamenaly násilné střety mezi stoupenci velké Kurdistánské koalice, která ovládá autonomní vládu, a hnutí Změna, které se od koalice odtrhlo a upozornilo na sebe výrazným výsledkem už ve volbách do parlamentu samosprávného Kurdistánu loni v červenci.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku