Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 11. 3. 2010 Petr Kubálek
 Březen přináší do českých kin kurdské filmy – aktualizace
Několik filmů, které si přímo či okrajově týkají Kurdů, se objeví na programu festivalů Jeden svět a Febiofest.

Dokument o ženách odsouzených na smrt

Na festivalu dokumentárních filmů Jeden svět je to snímek z Íránu nazvaný Zemřít ukamenováním (v perském originálu Zanán dar kafan – „Ženy v rubáši“). Mezi íránskými občankami, jejichž osudy snímek sleduje, je také Kurdka Názanín Mahábád Fátihí. Jak uvádí internetová stránka založená na její podporu, Názanín Fátihí byla v roce 2006, kdy jí bylo 17 let, odsouzena k smrti za zabití jednoho z mužů, kteří se ji a její neteř pokusili znásilnit. V roce 2007 byla Názanín Fátihí zproštěna obžaloby za finanční vyrovnání, které z darů sympatizantů zaplatila rodině zabitého muže.

Dokumentární film Zemřít ukamenováním se bude v Praze promítat 12., 15. a 18.března. Podrobnější informace jsou na stránkách festivalu Jeden svět, které obsahují i údaje o následujících projekcích v dalších městech mimo Prahu (např. v Brně, Ostravě, Hradci Králové a Jablonci nad Nisou).

Febiofest nabízí tři hrané kurdské filmy

Festival hraných filmů Febiofest uvede dva hrané kurdské filmy a jeden další snímek, který sice není o Kurdech, avšak natočil ho nejvýznamnější kurdský režisér Bahman Kubádí (Bahman Ghobadi).

Film Šeptej s větrem se bude v Praze promítat 26. a 28.března a 2.dubna. Pražské projekce dalšího filmu, Děti z Diyarbakıru (v kurdském originálu Min dît – „Viděl jsem“, což je zároveň formulace používaná v kurdské lidové literatuře ve smyslu „bylo nebylo“), se uskuteční 26. a 29.března. Konečně film Nikdo nic neví o perských kočkách od režiséra Kubádího je na pražském programu festivalu 26. a 28.března a 2.dubna. Všechny uvedené projekce jsou umístěny do multikina Cinestar Anděl poblíž stanice metra Anděl. Festival bude od 5. do 18.dubna pokračovat v dalších městech mimo Prahu, ale podrobnosti zatím nebyly na festivalových stránkách zveřejněny.

Aktualizace: První a druhá projekce filmu Šeptej s větrem byly odloženy vždy o den, tedy na 27. a 29.březen. Co se týče promítání v kinech mimo Prahu, žádný z filmů s kurdskou tematikou na programu festivalu Febiofest pro regiony nefiguruje.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku