Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 25. 4. 2010 Petr Kubálek
 Arméni si připomněli genocidu, zmrazili sbližování s Tureckem
Včera se po celém světě konaly vzpomínkové akce k výročí masakrů z roku 1915, jejichž obětí se v tehdejší Osmanské říši staly statisíce Arménů. Současní Arméni žádají, aby Turecko – stát založený po první světové válce pod vedením části osmanských důstojníků – pro masakry uznalo označení genocida. Obě strany se zásadně liší ve výkladu událostí i údajích o počtu mrtvých.

Jen krátce před výročím – ve čtvrtek 22.dubna – přitom Arménie pozastavila proces usmíření s Tureckem, který začal sportovním utkáním v lednu 2008 a obnovením diplomatických vztahů loni v říjnu. Arménský krok připomněly internetové stránky Rádia Svobodná Evropa. Arménie nesouhlasila s tureckým požadavkem, aby uzavřela mír se sousedním Ázerbájdžánem – spojeneckým státem Turecka, který s Arménií v 90.letech válčil o dosud spornou enklávu Náhorní Karabach.

Podle dnešní reportáže Rádia Svobodný Irák si 95 let starou tragédii připomněli i Arméni ve městě Dihók v iráckém Kurdistánu. Kurdové se na zabíjení Arménů v roce 1915 podíleli, avšak někteří projevili solidaritu. Řada Arménů tak našla útočiště i v nynějším iráckém Kurdistánu. Jak uvedla citovaná reportáž, v celém Iráku dnes žije zhruba 16 tisíc Arménů.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku