Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 22. 5. 2010 ČT24
 Írán velkorysé gesto neudělal, Američané s matkami neodletěli
(Snímky a videosoubor s reportáží jsou k dispozici na stránkách České televize.)

Teherán – Matky tří Američanů zadržovaných v Íránu pro podezření ze špionáže odletěly z Teheránu bez svých dětí. Trojici mladých turistů zatkli íránští vojáci před deseti měsíci poté, co překročili špatně vyznačenou hranici z iráckého Kurdistánu. Nepotvrdily se tak naděje, že Teherán všechny tři zadržované propustí.

Humanitární gesto nesplnilo očekávání. Írán udělil třem americkým matkám týdenní vízum. Přiletěly ve středu, dvakrát se směly setkat s dětmi. Ženy chtěly osobně požádat nejvyšší íránské představitele o propuštění svých dětí, to jim ale nevyšlo.

Matky se s dětmi setkaly v teheránském hotelu Esteklál. Na místě byly i matky pěti Íránců propuštěných Američany loni. Setkání natáčela státní televize.

Při odletu neposkytly matky obviněných žádné prohlášení. Teherán zatím Američany oficiálně ze špionáže neobvinil. Washington špionáž vylučuje a tvrdí, že dva mladí muži a žena jsou turisté, kteří loni v červenci přešli na íránské území nevědomě. Írán ale zřejmě chce celé kauzy využít k propuštění svých občanů zadržovaných údajně Američany. Jde třeba o lidi obviněné z pokusů organizovat dovoz embargovaného zboží nebo Íránce dopadené v Iráku. Spojené státy zatím oficiálně o žádné výměně neuvažují.

Írán a Spojené státy neudržují diplomatické kontakty už 30 let. Vztahy jsou na bodu mrazu od islámské revoluce, nyní je komplikuje jaderný program a návrhy sankcí.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku