Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 8. 6. 2010 Petr Kubálek
 Další pokrok ve vztazích Turecka a iráckých Kurdů – Bárzání přijat na nejvyšší úrovni
Turecký premiér Recep Tayyip Erdoğan v Ankaře poprvé oficiálně přijal Masúda Bárzáního, který je prezidentem autonomního iráckého Kurdistánu. O setkání ze čtvrtka 3.června informovaly světové agentury stejně jako turecká a arabská média. Jak dále uvedly internetové stránky autonomní vlády iráckého Kurdistánu, v neděli 6.června pak Bárzáního v Istanbulu přijal turecký prezident Abdullah Gül.

Vrchní představitel autonomní vlády iráckého Kurdistánu pro zahraniční politiku Faláh Mistafá v rozhovoru pro Rádio Svobodný Irák v pátek 4.června řekl, že Erdoğan a Bárzání mluvili o plánech na „otevření tureckého generálního konzulátu v Hauléru (Arbíl), hlavním městě (iráckého autonomního) Regionu Kurdistán..., otevření poboček tureckých bank v Regionu Kurdistán a také na brzké zahájení provozu linek Tureckých aerolinií mezi Tureckem a Regionem Kurdistán“.

V rozhovorech zřejmě došlo také na Stranu pracujících Kurdistánu (PKK), která i po zatčení svého vůdce Abdullaha Öcalana z roku 1999 nadále vede ozbrojený boj proti Turecku, mimo jiné i z pozic v pohraničním pásmu s Irákem. Řada států včetně celé Evropské unie považuje PKK a její nástupnické organizace za teroristy. Podle Faláha Mistafy vyjádřil Masúd Bárzání při rozhovorech v Ankaře „jasný postoj, že tato otázka (strany PKK) je vnitřní věcí Turecka s tím, že kdyby nás (Turci) požádali o pomoc nenásilným a demokratickým způsobem, my v Regionu Kurdistán budeme připraveni pomoci. Zdůraznil ovšem, že Region Kurdistán odmítá násilí... a podporuje nenásilné řešení (kurdské otázky v Turecku).“

PKK přitom v pátek 4.června – tedy během Bárzáního pobytu v Turecku – oznámila, že zastavuje jednostranné příměří, které vůči Turecku vyhlásila loni. O rozhodnutí PKK informovaly světové agentury a kurdská média.

Půdu pro setkání s Erdoğanem připravil Bárzánímu jeho synovec, Néčírván Bárzání, kterého turecký premiér přijal v Ankaře už 2.dubna. Néčírván Bárzání byl do loňského roku předsedou autonomní vlády iráckého Kurdistánu a na konci letošního ledna byl jmenován místopředsedou Demokratické strany Kurdistánu.

Související zprávy

Květen 2008: Posun ve vztazích Turecka a iráckých Kurdů: první oficiální rozhovory

Prosinec 2007: Kurdský týdeník: Topolánek zprostředkoval setkání mezi Erdoğanem a Bárzáním – aktualizace

Říjen 2007: Bárzání volá PKK k míru, chce jednat přímo s Tureckem


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku