Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 17. 2. 2005 Petr Kubálek
 Česká televize se omluvila Yektovi Uzunoğlu
Kurdský lékař a podnikatel Yekta Geylanî, známější pod oficiálním tureckým jménem Yekta Uzunoğlu, obdrží od České televize morální a finanční satisfakci za to, že poškodila jeho pověst. Text omluvy má následující znění:
„Vážený pane doktore Uzunoglu,
Omlouváme se Vám za to, že jsme Vás označili za mafiána, čímž jsme urážlivým způsobem poškodili Vaši občanskou čest, lidskou důstojnost a jméno.
Česká televize“

Omluva byla uveřejněna na internetových stránkách televizního pořadu Klekánice, kde k předmětnému nařčení došlo. Yekta Uzunoğlu strávil v 90.letech celkem 31 měsíců v české vazební věznici kvůli obvinění z několika trestných činů; ty mu však nikdy nebyly prokázány. Pochybený postup české justice v případu kritizovali bývalí ministři spravedlnosti Jan Kalvoda a Pavel Rychetský a měl by ho ještě projednávat Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku.

V pondělí 14.února České televize zaplatila Uzunoğluovi 100 000 korun jako soudem uložené odškodnění. Kurdský lékař a podnikatel, v neposlední řadě však i prokurdský aktivista, překladatel a vydavatel kurdské lidové slovesnosti, celou částku obratem věnoval na humanitární účely. Pro naše stránky uvedl: „50 000 korun jsem poukázal na účet Českého helsinského výboru. 25 000 korun dostala organizace Lékaři bez hranic, jejímž jsem spoluzakladatelem a pro kterou jsem v roce 1980 po 9 měsíců pracoval jako vedoucí mise v íránském Kurdistánu u svého přítele a učitele Abdurrahmána Kásimlú. Dalších 25 000 korun jsem poukázal organizaci Amnesty International v Londýně.“


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku