Ve čtvrtek 11.listopadu v Hauléru zemřel kurdský politik a intelektuál Sámí Šóraš (v angličtině se uvádí jako Sami Shoresh, v kurdštině též jako Samî Şoreş). Bylo mu 60 let. O Šórašově smrti na infarkt přinesla zprávy irácká média (v arabštině, kurdštině i angličtině).
Šóraš byl po letošních volbách do iráckého parlamentu předákem poslanců kurdské koalice a členem vyjednávacího týmu pro sestavení irácké vlády. V minulosti byl i novinářem: psal komentáře pro arabský tisk a v letech 1998-2003 pracoval v Praze jako redaktor Rádia Svobodný Irák, které je součástí Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda.
Šóraš byl ministrem kultury v kurdském kabinetu v Hauléru v letech 2004-2006, tedy před sjednocením vlády autonomního Kurdistánu.
Významný je Šórašův akademický přínos: na londýnské School of Oriental and African Studies vystudoval íránská náboženství u jejich předního znalce, nizozemského profesora Philipa Kreyenbroeka. Jako odborný konzultant je uveden u zásadních publikací ve svém oboru: Kreyenbroekova Jezídismu a McDowallových Moderních dějin Kurdů.
Sámí Šóraš v minulosti nejméně dvakrát těsně unikl smrti: nejprve v době, kdy se účastnil odboje proti iráckému režimu Saddáma Husajna, se v roce 1987 podařilo iráckým agentkám otrávit partyzánům jídlo thalliem. Jak Šóraš vzpomínal (v článku uveřejněném na těchto stránkách), ozbrojence bojující s otravou paradoxně zachránily kurdské oddíly spolupracující s bagdádským režimem. Organizace Amnesty International Šórašovi umožnila léčení ve Velké Británii, kde následně strávil i část 90. let.
Když pak v roce 2003 probíhaly vojenské operace ke svržení Saddáma Husajna, Šóraš sledoval události jako reportér mezi kurdskými ozbrojenci (péšmarga) v severním Iráku. Jejich konvoj tehdy omylem zasáhla americká palba a několik lidí zemřelo.
Šóraš byl ženatý a měl čtyři dcery.
|