Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 13. 11. 2010 Petr Kubálek
 Irák: Zemřel kurdský politik Sámí Šóraš
Ve čtvrtek 11.listopadu v Hauléru zemřel kurdský politik a intelektuál Sámí Šóraš (v angličtině se uvádí jako Sami Shoresh, v kurdštině též jako Samî Şoreş). Bylo mu 60 let. O Šórašově smrti na infarkt přinesla zprávy irácká média (v arabštině, kurdštině i angličtině).

Šóraš byl po letošních volbách do iráckého parlamentu předákem poslanců kurdské koalice a členem vyjednávacího týmu pro sestavení irácké vlády. V minulosti byl i novinářem: psal komentáře pro arabský tisk a v letech 1998-2003 pracoval v Praze jako redaktor Rádia Svobodný Irák, které je součástí Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda.

Šóraš byl ministrem kultury v kurdském kabinetu v Hauléru v letech 2004-2006, tedy před sjednocením vlády autonomního Kurdistánu.

Významný je Šórašův akademický přínos: na londýnské School of Oriental and African Studies vystudoval íránská náboženství u jejich předního znalce, nizozemského profesora Philipa Kreyenbroeka. Jako odborný konzultant je uveden u zásadních publikací ve svém oboru: Kreyenbroekova Jezídismu a McDowallových Moderních dějin Kurdů.

Sámí Šóraš v minulosti nejméně dvakrát těsně unikl smrti: nejprve v době, kdy se účastnil odboje proti iráckému režimu Saddáma Husajna, se v roce 1987 podařilo iráckým agentkám otrávit partyzánům jídlo thalliem. Jak Šóraš vzpomínal (v článku uveřejněném na těchto stránkách), ozbrojence bojující s otravou paradoxně zachránily kurdské oddíly spolupracující s bagdádským režimem. Organizace Amnesty International Šórašovi umožnila léčení ve Velké Británii, kde následně strávil i část 90. let.

Když pak v roce 2003 probíhaly vojenské operace ke svržení Saddáma Husajna, Šóraš sledoval události jako reportér mezi kurdskými ozbrojenci (péšmarga) v severním Iráku. Jejich konvoj tehdy omylem zasáhla americká palba a několik lidí zemřelo.

Šóraš byl ženatý a měl čtyři dcery.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku