Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 19. 2. 2011 Petr Kubálek
 Irák: Kurdská demonstrace odsoudila potlačení předchozího protestu
Několik set lidí dnes demonstrovalo v centru kurdského města Slémání (as-Sulajmáníja) na jihu autonomního iráckého Kurdistánu. Agentura Reuters uvedla, že při střetech mezi kurdskými bezpečnostními silami (péšmarga) a demonstranty bylo zraněno 12 lidí, z toho jeden policista. Protestující chtěli odsoudit zákrok proti demonstraci ze čtvrtka 17.února, kdy ve Slémání zahynuli dva lidé a několik desítek jich bylo zraněno.

Čtvrteční demonstrace byla namířena proti místním orgánům, korupci, nezaměstnanosti a špatnému zásobování elektřinou a potravinami. Dav rovněž zaútočil na místní sídlo Demokratické strany Kurdistánu, která dominuje kurdské politice v Iráku. O demonstraci informovala mj. stanice CNN a kurdské vysílání rádia Hlas Ameriky.

Kurdistán tak zažil první projevy občanské nespokojenosti poté, co se podobné protesty již od ledna šíří arabským světem.

Některá místní média v iráckém Kurdistánu přinesla vyjádření opozičního hnutí Změna, které se od demonstrací ve Slémání distancovalo. Hnutí koncem ledna vyzvalo k rozpuštění parlamentu a vlády a zásadním politickým reformám v autonomním Kurdistánu. Mezi jeho požadavky patřil zákaz vměšování politických špiček Demokratické strany Kurdistánu a Vlasteneckého svazu Kurdistánu do chodu samosprávných orgánů v Kurdistánu a ustavení přechodné vlády odborníků.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku