Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějiny



Z P R A V O D A J S T V Í

 17. 3. 2005 Petr Kubálek
 Kurdští politici chtějí omluvu a odškodnění za Halabdžu
Včerejší slavnostní zahajovací schůze iráckého parlamentu v Bagdádu připadla na výročí chemického masakru kurdských civilistů ve městě Halabdža, k němuž došlo v roce 1988. Kurdský politik Džalál Tálabání, který je nejvážnějším kandidátem na příštího prezidenta Iráku, při svém projevu na prvním zasedání parlamentu rovněž připomněl aktuální výročí šíitského povstání, které probíhalo v jižním Iráku na jaře 1991. V návaznosti na současnou situaci Džalál Tálabání k iráckému Národnímu shromáždění prohlásil, že „bandy al-Káidy a všechny jejich nechvalně proslulé postavy vedou vyhlazovací válku proti šíitům a Kurdům v Iráku“.

Fattáh Záchójí, premiér kurdské autonomní vlády ve městě Slémání, si nedělá iluze o tom, za jakých okolností byl první zasedací den parlamentu v Bagdádu určen. Pro Rádio Svobodný Irák Záchójí potvrdil, že „den byl zvolen poté, co se první zasedání [iráckého] Národního shromáždění zdrželo o několik týdnů [kvůli jednáním o sestavení vlády].“ Když už však k této časové shodě došlo, má podle většiny irácko-kurdských politiků i řadových občanů velký symbolický význam. Je to, jak řekl Záchójí, „jistý způsob uznání tragédie, k níž v Halabdže došlo, a jistý způsob přijetí odpovědnosti vůči obětem, které přinesli obyvatelé Halabdži.“ Záchójí dodal: „Lidé z města Halabdža doufají, že toto je příznivá předzvěst vytvoření nového Iráku.“

Charakter pietních aktů, kterými se letos v iráckém Kurdistánu připomínala tragédie v Halabdži, dává tušit výraznější národní semknutí Kurdů v Iráku. Zatímco ještě před rokem v Kurdistánu převládala euforie ze svržení Saddámovy diktatury a pocit celoirácké jednoty, letos poprvé zazněl z úst kurdského představitele požadavek, aby se irácká vláda omluvila Kurdům za útlak z minulých časů. Toto stanovisko zaujal Néčirván Bárzání, premiér kurdské autonomní vlády ve městě Haulér (Arbíl). Ministerstvo pro lidská práva (odpovídající zároveň ministerstvu sociálních věcí) ve stejné autonomní vládě vydalo prohlášení, kde žádá, aby se 5% příjmů z irácké ropy vynakládalo na postižené a pozůstalé, kteří přežili chemický útok na Halabdžu a celou protikurdskou genocidní operaci známou jako Anfál („Kořist“).


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku