Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 1. 4. 2011 Petr Kubálek
 Sýrie: Kurdské demonstrace v Kámišló a Ámúdé – aktualizace
Po protivládních protestech, které v Sýrii začaly 20. března ve městě Dará na jihu země, dnes vyšly do ulic demonstranti v dalších městech včetně kurdského severovýchodu. Zprávy o tom přinesla arabská a světová média.

Podle vysílání televizní stanice al-Arabíja, která sídlí ve Spojených arabských emírátech, demonstrovaly zhruba 3 tisíce lidí v Kámišló (arabský název al-Kámišlí) a a asi 1 tisíc v Ámúdé (Amúdá).

Hnutí požadující zejména zrušení výjimečného stavu, který v Sýrii platí od roku 1963, podpořily také demonstrace v Homsu (střední Sýrie), Lázikíji (severozápadní Sýrie), Hasace (severovýchodní Sýrie), Bánijásu (západní Sýrie), Dúmá (jižní Sýrie), Kafr Nabí (provincie Idlib, severozápadní Sýrie) a již poněkolikáté v Dará. Naopak v centru hlavního města Damašku se konala masová demonstrace na podporu prezidenta Baššára al-Asada.

Ze čtvrti Dúmá na předměstí Damašku jsou hlášeny oběti policejní střelby do demonstrantů. Mrtví se tak od začátku protestů v Sýrii počítají už na desítky.

Demonstrace se odehrála i v Praze před syrským velvyslanectvím.

Kurdský aktivista Ismáíl Hama v telefonickém rozhovoru pro televizi al-Arabíja uvedl, že mezi hlavní požadavky kurdských demonstrantů patří vedle zrušení výjimečného stavu i propuštění politických vězňů, řešení statutu těch Kurdů, kteří v Sýrii žijí bez dokumentů o občanství, a oficiální uznání kurdské národnosti, jazyka a kultury. Hama prohlásil, že Kurdové jsou v Sýrii oběťmi diskriminace.

Kurdské oblasti Sýrie již zažily protirežimní a etnické nepokoje v březnu 2006.

Aktualizace: Další demonstrace před syrskou ambasádou v Praze se očekává ve středu 6. dubna od 16 hodin. Vyplývá to ze zápisun veřejných shromáždění ohlášených na pražském magistrátu.

Další demonstrace se má zcela aktuálně konat v pátek 15. dubna od 15:00 hodin u sochy sv. Václava na Václavském náměstí v Praze.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku