Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 21. 3. 2005 Petr Kubálek
 Dnes je kurdský Nový rok
Kurdové na celém světě dnes slaví svůj největší svátek – Nauróz. Ve většině oblastí Kurdistánu lidé včera večer vycházeli ven, kde zapalovali ohně. Mezi tradice tohoto svátku patří přeskakování plamenů.

Na samotný Nauróz, což je kurdský Nový rok, si lidé blahopřejí, dávají si dárky, zdobí domy květinami a připravují tradiční cukrovinky a další jídla spojené se svátkem. Během dne vychází širší rodina za město nebo do hor na piknik. K tomuto svátku také patří hudba a tanec. Zvláštností Kurdů je, že se při tancích ve velkém kruhu drží za ruce i chlapci s dívkami, což v jiných oblastech Blízkého východu nebývá zvykem.

Většina Kurdů připisuje Naurózu i politický charakter a označuje ho za „den svobody“. Základní mýtus spojený s tímto svátkem vypráví o tom, jak kovář Káva osvobodil Kurdy od nadvlády netvora Daháka. To pro Kurdy zůstalo velmi živým podobenstvím, které je zejména ve 20.století naplňovalo silou a nadějí.

V Turecku a Sýrii bývaly oslavy Naurózu provázeny úředními zákazy, demonstracemi Kurdů a jejich zatýkáním. Turecká republika, na jejímž území žije vůbec nejvíc Kurdů, začala oslavy Naurózu omezeně povolovat až v roce 2000. Oficiální média však musela zdůrazňovat, že se jedná o „starobylý turecký svátek“, jehož „správný název“ je Nevruz. Novináři, kteří o svátku psali pod jeho kurdským názvem (s pravopisem Newroz), čelili v Turecku soudnímu stíhání.

V autonomním iráckém Kurdistánu kvůli Naurózu platí všeobecný pracovní klid, který trvá celý týden od 20. do 25.března. Jedinou stinnou stránkou tamějších oslav jsou dopravní zácpy, spojené s cestami rodin na pikniky v přírodě, a také zvláštní bezpečnostní opatření kvůli obavám z teroristických útoků.

Nauróz je nejvýznamnějším svátkem roku pro všechny íránské národy. Kromě Kurdů ho tak slaví rovněž Peršané, Afghánci a Tádžikové. Je rozšířen i ve Střední Asii, na Kavkaze a v arabských částech Iráku, ovšem tamější lidé mu nepřikládají tak jedinečný význam.

V České republice bude veřejnou slavnost k Naurózu pořádat Kurdské občanské sdružení, a to v sobotu 2.dubna od 18 hodin na pražské Novotného lávce.

Česko-kurdské stránky společnosti Econnect přejí svým čtenářům NEWROZ PÎROZ a příjemné jarní dny.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku