Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějiny



Z P R A V O D A J S T V Í

 19. 4. 2011 Český rozhlas
 Sýrie oznámila zrušení výjimečného stavu
Syrská vláda schválila zrušení výjimečného stavu. Oznámila to státní tisková agentura SANA. Výjimečný stav platil v zemi 48 let a jeho ukončení slíbil prezident Baššár Asad v rámci ústupků opozičnímu hnutí. Zároveň ale varoval, že budou přijata jiná ustanovení, aby země mohla čelit pokusům o její destabilizaci.

Ministr vnitra dnes také varoval Syřany před účastí na protivládních demonstracích. Učinil tak poté, co se město Homs stalo dějištěm dalších krvavých potyček. Opozice hlásí nejméně tři aktivisty zabité vládními silami.

Státní média uvádějí, že neznámí ozbrojenci ze zálohy zastřelili dva důstojníky bezpečnosti. Třetího prý útočníci zavraždili i se dvěma dětmi.

Vláda tvrdí že už nejde pouze o legitimní demonstrace, ale že se ke slovu dostávají radikální islamisté. Opozice naopak tvrdí, že v ulicích zabíjejí provládní milice, a že mezi demonstranty se občas vmísí ozbrojení provokatéři.

Původní požadavek demonstrantů byl zrušení výjimečného stavu. Teď už ale chtějí také odchod prezidenta Asada.

„Nejdůležitějším požadavkem je, aby se upravila syrská ústava, protože článek 8 syrské ústavy říká, že strana Baas je stranou, která vede lid a zemi. To znamená, že už v Ústavě je zdůrazněno, že tuhle zemi bude vést jedna strana, a tím pádem jedna rodina,“ uvedl Rašíd Chalíl (Rachid Khalil), který se narodil v Sýrii a zde zastupuje Kurdské občanské sdružení.

(Nahrávka rozhovoru s Rašídem Chalílem je k dispozici na stránkách Českého rozhlasu.)

Demonstrace Chalíl označil za spontánní povstání syrského lidu, za nímž nestojí žádná opozice.

„Myslím si, že nás bohužel čeká velmi krutý scénář, který se bude asi blížit libyjskému, protože už teď syrské bezpečnostní složky pracují na tom, aby vyvolaly nějakou občanskou válku. Doufám, že se jim to nepodaří,“ řekl Rašíd Chalíl.

Výjimečný stav platil od jara 1963, kdy se v Sýrii dostala pučem k moci Strana arabské socialistické obrody. Baasistům pomáhaly udržet mocenský monopol také bezpečnostní soudy, které se zabývaly případy politických vězňů. I ty mají být minulostí. Vláda zároveň schválila nový zákon, který zakotvuje možnost povolených shromáždění.

Při pouličních demonstracích za politické reformy už v Sýrii zahynulo nejméně dvě stě lidí. Zatímco opozice poukazuje na brutalitu armády a policie, vláda upozorňuje na případy zabitých i zavražděných příslušníků bezpečnostního aparátu.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku