Zítra v tureckém městě Antalya začne koordinační setkání syrské opozice. Jeho účastníci chtějí zvolit „přechodnou radu“, která by reprezentovala současné protirežimní hnutí. To se v Sýrii již přes dva měsíce projevuje častými masovými protesty po celé zemi, jejichž násilné potlačování si vyžádalo přes 1100 zabitých demonstrantů.
O jednáních v Antalyi, která mají probíhat 1. a 2. června, informovala světová média. Podle arabské televize Al-Džazíra se dnes před hotelem, který hostí sjezd opozice, uskutečnila demonstrace na podporu současného syrského prezidenta Baššára al-Asada.
Arabský deník Aš-Šark al-ausat (v arabské a anglické verzi) již 25. května napsal, že největší kurdské politické strany, které v Sýrii tajně fungují, se akce nezúčastní. Dvanáct stran ve společném prohlášení uvedlo, že „Turecko je proti kurdským aspiracím... ve všech... částech Kurdistánu, včetně syrského Kurdistánu“ , a proto by „takové setkání konané v Turecku bylo na úkor Kurdů v Sýrii“. Podle deníku vydávaného v Londýně se však na kongres do Antalye chystá jako soukromá osoba Mihammad Hamó z kurdského hnutí Budoucnost. Politik žijící v exilu v iráckém Kurdistánu deníku Aš-Šark al-ausat řekl, že „bojkot této konference je velká chyba“.
Podle tureckého deníku Hürriyet schůzku syrské opozice v Turecku pořádá egyptská nevládní organizace.
Syrský prezident Baššár al-Asad dnes ve snaze uklidnit nepokoje vyhlásil amnestii. V Německu sídlící Společnost pro ohrožené národy odhaduje, že za dobu trvání protestů bylo v Sýrii zadrženo přes 10 tisíc lidí.
Syrská diplomacie zároveň vyvíjí zvýšenou aktivitu: ministr zahraničí Walíd al-Muallim dnes navštívil sousední Irák, zatímco jeho náměstek Fajsal al-Mikdád jednal v Číně.
Kurdské oblasti v Sýrii již zažily nepokoje proti vládnoucímu režimu v březnu 2004.
|