Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 5. 7. 2011 Petr Kubálek
 Turecko: Útoky na vojáky v kurdských oblastech
Dva vojáci turecké armády dnes byli zastřeleni v převážně kurdském městě Yüksekova (kurdsky Gewer). Podle tiskové agentury AFP někdo zahájil střelbu na vojáky, když v civilním oděvu procházeli hlavní ulicí. Ve stejném městě byli už v dubnu při podobném útoku zabiti rovněž dva vojáci.

V neděli 3. července zahynul jiný turecký voják ve městě Genç (Dara Hênê) v provincii Bingöl (Çewlîg), když se jeho oddíl stal terčem útoku. Informovala o tom turecká tisková agentura Anadolu.

O útočnících není nic známo. Ve všech případech se ataky připisují militantní bývalé Straně pracujících Kurdistánu (PKK), jejíž odnože fungující pod různými jmény jsou na seznamu teroristických organizací v řadě zemí včetně Evropské unie. PKK přitom loni v srpnu vyhlásila jednostranné příměří s tureckým státem a koncem letošního čevna oznámila podmínky pro jeho prodloužení.

V posledních dnech řada Kurdů na území Turecka demonstruje proti tomu, že kurdský politik Hatip Dicle se nemůže ujmout poslaneckého mandátu, který získal v červnových volbách. Volební komise po skončení voleb rozhodla o vyloučení Dicleho kvůli tomu, že je stíhán pro podporu terorismu. Na základě stejného paragrafu jsou vězněni i někteří kurdští starostové, mezi nimi Aydın Budak, který dříve řídil město Cizre (Cizîr). Budak v projevu při oslavě kurdského Nového roku (Newroz) v březnu 2007 pozdravil vězněného vůdce PKK Abdullaha Öcalana.

Kvůli Dicleho diskvalifikaci zatím ostatní nezávislí prokurdští kandidáti zvolení do tureckého parlamentu bojkotují parlamentní schůze.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku