Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 19. 7. 2011 Petr Kubálek
 Český nevládní sektor se připojil k demonstracím na podporu Syřanů
Na středu 20. července se v Praze chystá další protestní shromáždění kvůli potlačování již čtyři měsíce trvajících protirežimních protestů v Sýrii. Demonstraci tentokrát nepořádají – jako v předchozích případech – Syřané usazení v České republice, ale české občanské sdružení Tolerance a občanská společnost.

Demonstrovat se bude od 17:30 hodin před syrským velvyslanectvím, na rohu ulic Českomalínská a Heineho v Praze 6.

Člen sdružení Tolerance a občanská společnost Ondřej Cakl získal v roce 2007 Cenu Františka Kriegla, kterou uděluje Nadace Charty 77. Rok předtím obdržel stejné ocenění Kurd Yekta Uzunoglu. Ten byl přes 12 let stíhán českou justicí (z toho přes dva roky ve vazbě), než byl roku 2007 soudně zproštěn všech obvinění.

Sdružení Tolerance a občanská společnost před chystanou demonstrací vydalo prohlášení, kterým odsuzuje potlačování lidských práv v Sýrii. „Protestujeme proti krutému potlačování protivládních protestů, zabíjení a mučení dospělých i dětí. Požadujeme nezávislé vyšetření smrti všech 1600 obětí povražděných syrskými policisty či armádou. Požadujeme okamžité ukončení násilí a stažení ozbrojených složek z ulic, propuštění všech zadržených demonstrantů a následné vypsání svobodných voleb. Požadujeme zrušení cenzury a povolení vstupu zahraničních novinářů do země. (...) Teror musí skončit, pokusme se to změnit tlakem na českou politickou reprezentaci. Vyzýváme proto prezidenta republiky ČR, vládu, parlamentní zástupce i všechny občany, aby se vyslovili proti dlouhodobému porušování základních lidských práv v Sýrii a pomohli zastavit masakrování nevinných občanů,“ uvádí se v prohlášení.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku