Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 23. 9. 2011 Petr Kubálek
 Tálabání vyzval Turecko a Írán, aby přestali ostřelovat irácké Kurdy
Irácký prezident a významný kurdský politik Džalál Tálabání dnes v projevu před Valným shromážděním OSN vyzval Turecko a Írán, aby zastavily ostřelování iráckého pohraničí. K tomu se armády obou zemí již po řadu uchylují při pronásledování ozbrojené kurdské strany PKK (Strana pracujících Kurdistánu) a její odnože PJAK (Strana za svobodný život v Kurdistánu). Vláda autonomního Regionu Kurdistán v Iráku však trvá na tom, že kurdským ozbrojencům ze sousedních států neposkytuje útočiště.

„Vyzýváme naše drahé sousedy Turecko a Islámskou republiku Írán, aby se pro řešení problémů drželi diplomacie a klidného dialogu a zastavili bombardování iráckého území v oblasti Kurdistánu, které má za oběť řadu civilistů a nevinných lidí,“ řekl dnes Tálabání před hlavami států shromážděnými v New Yorku.

Mezinárodní organizace pro lidská práva Human Rights Watch, shodou okolností sídlící v New Yorku, letos 2. září upozornila, že jen za posledních šest týdnů si turecká a íránská přeshraniční střelba vyžádala život nejméně 10 kurdských civilistů v Iráku.

Turecko se již v minulosti vedle ostřelování artilerií uchýlilo i k letecké a pěchotní intervenci na irácké území. Vedle toho má Turecko na území kurdské provincie Duhók v Iráku dvě vojenské posádky ve městech Bámarní a Ámédí (al-Amádija). Jejich zřízení si Turci vyjednali ještě s bývalým iráckým prezidentem Saddámem Husajnem.

Současný irácký prezident Džalál Tálabání se vrátil i ke kauze občanů USA, které íránské bezpečnostní síly zadržely v červenci 2009 na hranicích s iráckým Kurdistánem. Dva mladí muži a jedna žena pak byli obviněni ze špionáže a odsouzeni k osmi letům vězení. Američanka byla loni v září propuštěna ze zdravotních důvodů. Zbývající dva vězně Írán předevčírem propustil na kauci.

Tálabání k tomu dnes v Organizaci spojených národů prohlásil: „Rovněž využívám této příležitosti, abych velmi poděkoval vedení Islámské republiky (Írán) v čele s Jeho Excelencí (duchovním) vůdcem, velkým ájatolláhem Sejjedem Alím Chámenejím, za to, že laskavě propustili dva Američany zadržované v Íránu.“


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku