Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 8. 10. 2011 Petr Kubálek
 Sýrie: Kurdský disident je mrtev, střílelo se i na jeho pohřbu
Podle posledních zpráv televize al-Džazíra bylo šest lidí zastřeleno na demonstraci, ve kterou se proměnil pohřeb kurdského disidenta Mišala Tamó v kurdském městě Kámišló (arabsky al-Kámišlí). V ulicích neoficiální metropole syrských Kurdů volalo po změně režimu v Sýrii přes 50 tisíc lidí. Podle televize al-Džazíra se demonstrovalo i v menších kurdských městech Dérik a Sarékání (arabsky Rás al-Ajn).

Kurdský aktivista za lidská práva a zásadní pacifista byl včera zavražděn v Kámišló. Podle některých zdrojů byl zastřelen uvnitř taxíku, podle jiných před domem svého známého.

Při útoku byl postřelen i Tamův syn Marsél a kurdská aktivistka Záhida Rašó. Kurdští demonstranti jsou přesvědčeni, že za vraždou Tamó stojí režim syrského prezidenta Baššára al-Asada, který již od konce března po celé zemi násilně potlačuje protesty za demokratické změny. Podle televize al-Džazíra naopak syrský režim vraždu odsoudil.

Na internetu byly zveřejněny drastické záběry Mišala Tamó, jak leží v márnici s prostřelenou hlavou.

Až dosud probíhaly demonstrace v kurdských oblastech Sýrie bez větších obětí. Vlnu demonstrací a nepokojů už syrský Kurdistán zažil také v březnu 2004.

Kdo byl Mišal Tamó

Třiapadesátiletý zemědělský inženýr Mišal Tamó byl spoluzakladatelem Hnutí za kurdskou budoucnost v Sýrii (Şêpela Pêşaroja Kurdî li Sûriyê) a spolupracovníkem německé Společnosti pro ohrožené národy (GfbV). V polovině srpna 2008 byl zadržen syrskými bezpečnostními složkami a o dva roky později odsouzen za ilegální politickou činnost ke třem a půl letům vězení. Propuštěn byl letos na začátku června.

Korespondent stanice BBC v Bejrútu očekává, že smrt kurdského politika teprve odstartuje větší protesty mezi syrskými Kurdy.

Protesty v zahraničí

Sedm lidí dnes bylo zadrženo v Londýně během demonstrace proti syrskému režimu. Tři z nich vnikli na balkón budovy a mávali odtud kurdskou vlajkou. Také ve Vídni policie zadržela 11 lidí, kteří se dostali do sídla syrské ambasády.

I v Praze se má protestovat před syrským velvyslanectvím. Demonstrace je plánována na zítřejší odpoledne.

Aktualizace (9. října): Podle nejnovějších informací Sýrie uzavřela hraniční přechod do Turecka, který spojuje Kámišló s přilehlým kurdským městem Nusaybin na turecké straně hranice.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku