Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 14. 11. 2011 Petr Kubálek
 Irák: Největší americká ropná společnost chce těžit v Kurdistánu
Korporace ExxonMobil podepsala s autonomní Vládou Regionu Kurdistán v Iráku smlouvu na průzkum ložisek ropy. Zprávu jako první ve čtvrtek 10. listopadu přinesl deník Financial Times a včera ji potvrdil ministr nerostných zdrojů v kurdské samosprávě Áští Haurámí. O kontraktu pak informovala řada médií, mezi nimi kurdská sekce rádia Hlas Ameriky i Česká televize.

Podle deníku New York Times je ExxonMobil největší ropnou společností v USA. Deník Financial Times připomíná, že jde o první koncern celosvětového významu, který se rozhodl k působení v iráckém Kurdistánu. Nyní na jeho území těží ropu nebo vedou průzkum ropných polí jen menší firmy; jako první tam v roce 2005 zahájila zkušební vrty norská DNO.

Ještě v sobotu 12. listopadu New York Times uvedly, že mluvčí společnosti ExxonMobil Alan Jeffers odmítl zprávu o dohodě s vládou Kurdistánu komentovat, a připomněly, že firmy působícími v Kurdistánu irácká vláda vyloučila z dalších jednání. Mezi takto potrestanými je i rakouská společnost ÖMV. Vláda v Bagdádu trvá na tom, že kurdská autonomie nemá právo uzavírat smlouvy s ropnými společnostmi. Spor by mohl rozsoudit dlouho očekávaný irácký zákon o těžbě ropy a zemního plynu, který zatím nebyl přijat.

ExxonMobil už má smlouvu na těžbu ropy v oblasti Západní Kurna 1 poblíž Basry v jižním Iráku. V deníku New York Times citovaný akademik Michael Klare se domnívá, že ExxonMobil se sankcí ze strany Bagdádu nebojí, neboť jak tento koncern, tak irácká vláda „chápou, že Irák nemá žádnou naději, jak dosáhnout svých ambiciózních plánů na zvýšení produkce ropy bez zapojení Exxonu“.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku