Kurdové a Kurdistán
Jazyk
Literatura

Naboženství

Osobnosti
Statistiky

Starší dějinyZ P R A V O D A J S T V Í

 2. 4. 2012 Petr Kubálek
 Stíhaný irácký viceprezident opustil Kurdistán a odjel do Kataru
Irácký viceprezident Tárik al-Hášimí, který od konce prosince přebýval v iráckém autonomním Regionu Kurdistánu pod ochranou místních představitelů, odletěl do Kataru. Včera večer o tom informovalo tiskové prohlášení zveřejněné na Hášimího internetových stránkách.

Prohlášení datované 1. dubnem uvádí, že Hášimí v neděli ráno z Regionu Kurdistán odcestoval „na základě pozvání“ do Kataru, kde se má setkat s tamním emírem Hamadem bin Chalífa Ál Sáním a premiérem Hamadem bin Džásim bin Džabr Ál Sáním. Podle textu prohlášení má Hášimího návštěva trvat „několik dní“ a bude pokračovat cestou do „jiného státu“, který bude upřesněn, „jakmile to bude aktuální“. Prohlášení uzavírá, že Hášimí se po zahraničním turné chystá vrátit „do místa svého pobytu v iráckém Regionu Kurdistán“.

Na Hášimího, který je nejvýše postaveným iráckým politikem z řad sunnitských Arabů, byl vydán zatykač 19. prosince – den poté, co americká armáda dokončila stahování z území Iráku. Jak připomíná kurdská redakce rozhlasové stanice Hlas Ameriky, Hášimí měl podle irácké vlády podíl na sektářském násilí mezi příslušníky sunnitské a šíitské větve islámu. Tyto násilnosti sužovaly Irák zejména v letech 2005 až 2007.

Hášimí se od vydání zatykače skrýval v iráckém Regionu Kurdistán, který má rozsáhlou míru samosprávy. Jeho prezident Masúd Bárzání 15. března v projevu na konferenci mládeže reagoval na údajné zvěsti o chystaném útěku Hášimího z Iráku slovy: „Nejsme převaděči a nedovolíme mu, aby tajně odjel. Pokud odjede, stane se to veřejně. (...) Žádným způsobem ho nevydáme, protože mravy kurdství (kurdawárí) nedovolují vydat člověka, který se k nám uchýlí pod ochranu.“

Hášimího odjezd do Kataru přichází v době, kdy iráčtí politici hodnotí výsledky arabského summitu, který Bagdád hostil ve čtvrtek 29. března. Irácký premiér Núrí al-Málikí na včerejší tiskové konferenci reagoval i na aktuální zprávu o Hášimího odletu prohlášením, že Irák bude žádat o dopadení svého viceprezidenta i prostřednictvím Interpolu. Málikí zároveň vyjádřil přesvědčení, že při Hášimího vycestování došlo k porušení irácké ústavy, neboť „za letiště v (kurdské metropoli) Arbílu (...) z hlediska ústavy odpovídá (irácké) Ředitelství civilního letectví a nesmí být mimo centrální, federální kontrolu“. Rodí se tak další spor o kompetence a výklad ústavy mezi iráckou centrální vládou a kurdskou samosprávou: kontrolu cestujících na letištích v Kurdistánu provádějí tamní bezpečnostní složky, zatímco podle irácké premiéra má tato kontrola podléhat ústředním orgánům v Bagdádu.


webhosting, webdesign a publikační systém TOOLKIT:
- obsahový redaktor: Petr Kubálek (kurdistan@centrum.cz)
Zpět na hlavní stránku